Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy rząd PiS. Zbigniew Ziobro objął stanowisko ministra sprawiedliwości

0
Podziel się

Zbigniew Ziobro powtórzył, że stanowiska Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości zostaną ponownie połączone.

Nowy rząd PiS. Zbigniew Ziobro objął stanowisko ministra sprawiedliwości
(PAP/Jakub Kamiński)
bDyxQUsB

Zbigniew Ziobro przybył w poniedziałek około godz. 16 do resortu sprawiedliwości, gdzie objął stanowisko ministra sprawiedliwości. Przed budynkiem resortu powitał go ustępujący minister Borys Budka.

- Wiarygodność, uczciwość - z tymi wartościami musi się kojarzyć polski wymiar sprawiedliwości, my musimy zadbać o zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości, przeciętnego Polaka. To jest moja misja i zadania rządu pani Beaty Szydło - powiedział.

Podkreślił, że chce zmienić na plus obecne podejście Polaków i poziom zaufania, jakim darzą wymiar sprawiedliwości. Zaapelował też, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę, którzy marzyli o sprawiedliwych, uczciwych sądach, prokuraturach, stojących na straży bezbronnych i słabych, a nie tylko tych, którzy mają pozycję społeczną, polityczną bądź wielkie pieniądze.

bDyxQUsD

Wcześniej w poniedziałek prezydent Andrzej Duda powołał Ziobrę na stanowisko ministra sprawiedliwości. Jest to powrót tego polityka na rządowe stanowisko - w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-07 kierował już ministerstwem sprawiedliwości, będąc jednocześnie prokuratorem generalnym.

W poniedziałek Ziobro powtórzył, że stanowiska Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości zostaną ponownie połączone.

Według ustaleń PAP, Ziobro - jako polityk mający już doświadczenie w resorcie - będzie miał dużą swobodę w doborze współpracowników. Mówiono, że szanse na nominację wiceministrów mają Dariusz Barski - były prokurator krajowy z 2007 r. oraz Andrzej Dera - były poseł PiS i Solidarnej Polski, który w obecnych wyborach nie dostał się do Sejmu.

Ziobro, ur. 1970 r. w Krakowie, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1994). Po studiach odbył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach, zdając w 1997 r. egzamin prokuratorski. W prokuraturze jednak nie pracował. W 2000 r. został powołany przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.).

bDyxQUsJ

Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji (w latach 2003-2004 członek komisji śledczej ds. tzw. afery Rywina), następnie poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), gdzie zasiadał w Komisji Prawnej. W 2015 r. ponownie uzyskał mandat posła na Sejm RP.

bDyxQUte
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)