Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Imperium biznesowe ojca Rydzyka rośnie na państwowej kasie. Rządowe dotacje płyną szerokim strumieniem

Imperium biznesowe ojca Rydzyka rośnie na państwowej kasie. Rządowe dotacje płyną szerokim strumieniem

Fundacja o. Rydzyka dostała dotacje z aż 10 ministerstw Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
Fundacja o. Rydzyka dostała dotacje z aż 10 ministerstw

188 mln zł aktywów, zero kredytów, niemal 30 mln zł zysku netto i 17 mln żywej gotówki. Takimi wynikami finansowymi za 2016 rok może pochwalić się fundacja Lux Veritatis, okręt flagowy biznesowego imperium ojca Tadeusza Rydzyka. Doskonała kondycja finansowa spółek związanych z Radiem Maryja to w dużej mierze efekt hojnych dotacji rządowych, jakie ruszyły po objęciu władzy przez PiS.

Jak ustalił "Puls Biznesu", strumień rządowych pieniędzy pod różnymi postaciami płynie do Torunia aż z dziesięciu ministerstw rządu Beaty Szydło oraz podległych im jednostek.

Najhojniejszym z ministrów jest szef resortu środowiska Jan Szyszko, dzięki któremu fundacja Lux Veritatis na początku września otrzymała 19,5 mln zł środków unijnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na budowę ciepłowni geotermalnej.

Założyciel Radia Maryja może liczyć też na przychylność szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego czy minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej.

Wideo: tak rząd wspiera ojca Rydzyka. Miliony dla spółek związanych z duchownym

 

 

Dobroczyńcami ojca Tadeusza Rydzyka są jednak nie tylko ci ministrowie, którzy - tak jak wymienieni powyżej - bardzo często goszczą w toruńskich mediach i uchodzą za największych faworytów wpływowego redemptorysty w zasobach kadrowych PiS.

Rządowe pieniądze płyną do Torunia także z kierowanego przez Witolda Bańkę resortu sportu i turystyki, resortu kultury Piotra Glińskiego, a nawet od szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Łączna suma przyznanych przez te resorty dotacji wyniosła 9 mln zł, choć część z tych wpłat jest rozłożona w czasie. To jednak stosunkowo niewielka część publicznych środków pieniędzy, na jakie może liczyć redemptorysta z Torunia.

Do kasy Lux Veritatis wpływają też pieniądze, które zostały przyznane ojcu Rydzykowi przed dekadą przez poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczy to w głównie przyznanej w 2007 roku dotacji NFOŚiGW na poszukiwanie wód geotermalnych w Toruniu. Dzięki korzystnemu finałowi sprawy sądowej, w kwietniu 2016 r. na konto Lux Veritatis wpłynęło 26,5 mln zł.

"Puls Biznesu" ustalił też, że fundacja Lux Veritatis otrzymała też 8 mln zł zwrotu podatku VAT wraz z odsetkami. To także finał sprawy, która ciągnęła się od 2007 roku. Po zmianie szefa izby skarbowej w Warszawie, po wygranych przez PiS wyborach, fiskus przestał upierać się, że fundacja ojca Rydzyka bezprawnie odliczyła 4,3 mln zł podatku.

Oprócz fundacji Lux Veritatis świetnymi wynikami finansowymi mogą pochwalić się także inne "dzieła" ojca Rydzyka oraz powiązane z nimi podmioty. "Puls Biznesu" wskazuje, że rekordowe przychody - dzięki dotacjom - notuje też spółka Bonum.

Doskonale radzi sobie też spółka Polskie Sieci Cyfrowe, czyli operator telefoniczny "W Naszej Rodzinie"oraz Fundacja Nasza Przyszłość. Ta ostatnia w 2015 uzyskała status organizacji pożytku publicznego, co pozwoliło jej pozyskiwać pieniądze z odpisów 1 proc. z podatku dochodowego.

Jak pisze gazeta, żadnych problemów finansowych, pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy papierowej, nie ma też półka Spes, wydawca "Naszego Dziennika". W 2016 r. zanotowała ponad 23 mln zł przychodu i 4,2 mln zł zysku netto.

Czytaj także
Polecane galerie
zła:(
2018-04-22 16:23
SEKTA złodziejska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
katolik-biedny i chory
2018-03-12 10:57
rydzyk tro wyludzacz i pasorzyt okradajacy przy pomocy pisu polske
Jadwiga
2017-09-13 07:51
I to wszystko z naszych pieniedzy.Jak tak mozna.Czy Rydzyk nie boi sie Boga.Mysle ze kiedys bedzie za to srodze rozliczony
Pokaż wszystkie komentarze (518)