Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Duży popyt na polskie obligacje. Inwestorzy kupiliby chętnie jeszcze więcej

24
Podziel się

Po raz kolejny w tym roku aukcja skarbowych papierów wartościowych pokazała duży popyt na polskie obligacje ze strony inwestorów. A i tak nie został on zaspokojony do końca - uważa Arkadiusz Trzciołek, analityk z PKO BP.

Duży popyt na polskie obligacje. Inwestorzy kupiliby chętnie jeszcze więcej
(Piotr Fotek/REPORTER)
bDoaFIwR

Ministerstwo Finansów sprzedało w czwartek obligacje za łącznie 7 mld zł, podczas gdy inwestorzy byli gotowi kupić papiery za 12,86 mld zł. Resort, obok standardowej oferty, zaoferował również nowe obligacje 30-letnie, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Resort sprzedał je za 2,1 mld zł.

Trzciołek w swoim piątkowym komentarzu zwrócił uwagę na to, że po raz pierwszy od 10 lat w ofercie resortu pojawiły się obligacje 30-letnie. "W miarę pojawiania się popytu na papiery 30-letnie, mogą być one stosunkowo regularnie oferowane na kolejnych przetargach" - napisał. W związku z dużym popytem i ewentualną redukcją podaży analityk spodziewa się spadku rentowności skarbowych papierów. Ministerstwo sfinansowało już bowiem 43 proc. potrzeb pożyczkowych.

Analityk zwrócił również uwagę, że pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów okazały się styczniowe dane z Polski. Zatrudnienie wzrosło o 4,5 proc. w porównaniu ze styczniem 2016, a płace zwiększyły się o 4,3 proc. wobec stycznia ub.r.

bDoaFIwT

Styczniowe dane - w opinii analityka PKO BP - mogą być obciążone efektem zmiany liczby przedsiębiorstw ujmowanych w badaniu, relacji kosztów umów o pracę do umów cywilnoprawnych, a także wypłat premii w sektorze górniczym.

Wiceminister finansów Piotr Nowak poinformował po czwartkowym przetargu, że podaż obligacji na rynku krajowym w najbliższych miesiącach powinna być nieco mniejsza. "Po dzisiejszym przetargu sfinansowane mamy 43 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych, co pozwala nam ze spokojem obserwować rozwój sytuacji geopolitycznej na świecie i elastycznie reagować na sytuację rynkową" - napisał w komunikacie Nowak.

bDoaFIxu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(24)
edi666
4 lata temu
Najwięksi wrogowie Narodu Polskiego to nie ruscy ale politycy co Nas zadłużają na maxa.
Markus
4 lata temu
Centralny Port Lotniczy musi powstać , gdyż już ma swoką nazwę" im.Lecha Kaczyńskiego"
M_M
4 lata temu
Czyli zadłużyliśmy się na kolejne 7mld:(
bDoaFIxv
Rasma
4 lata temu
Kredyt tylko inaczej się nazywa. Za zadłużanie kraju raczej należy się sąd i czapa a nie brawa
owero
4 lata temu
Niech ich szlag trafi. Zaprzedali juz Polske i glupcy ciesza sie, ze sprzedaja obligacje. Czy wy wiecie, ze te obligacje trzeba bedzie kiedys wykupic zeby w ogole byla jeszcze Polska? Glupi narod tego nie rozumie. Ciemny lud nawet nie ma pojecia jak pis nas zadluzyl. Po co nasi ojcowie, dziadkowie walczyli, aby byla Polska? Nie macie pojecia jak ci szalency nas zadluzyli. Ludzie, do wyborow wszyscy ci, ktorzy nigdy nie glosuja. Te bande szkodnikow trzeba powstrzymac.
...
Następna strona