Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Obniżenie wieku emerytalnego. Morawiecki: dodatkowe 10 mld zł w budżecie 2018

13
Podziel się:

Wicepremier przypomniał, że dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę w związku z obniżką wieku jest 415 tys. osób.

Wicepremier przypomniał, że dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę w związku z obniżką wieku jest 415 tys. osób.
Wicepremier przypomniał, że dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę w związku z obniżką wieku jest 415 tys. osób. (ARTUR BARBAROWSKI/EAST NEWS)

Dodatkowe 10 mld zł zarezerwowaliśmy w przyszłoroczny budżecie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego; szacujemy, że na emeryturę w związku z obniżeniem wieku odejdzie ok. 330 tys. osób - powiedział w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki.

1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. ZUS spodziewa się, że w ostatnim kwartale tego roku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób.

Morawiecki w poniedziałek był pytany o skutki tej reformy podczas konferencji prasowej w firmie logistycznej Chomar w podwrocławskich Pietrzykowicach. - To fundamentalne, ważne pytanie, co do którego mamy dopiero pewne przewidywania, ponieważ dopiero co nowe regulacje weszły w życie - mówił.

Zobacz także: Zobacz także: Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem

Wicepremier przypomniał, że dodatkowo uprawnionych do przejścia na emeryturę w związku z obniżką wieku jest 415 tys. osób. - Szacowaliśmy, że odejdzie na emeryturę ok. 330 tys. osób, czyli ponad 80 proc. z tej liczby - mówił.

Dodał, że obecnie na rynku pracy brakuje pracowników w wielu branżach. - Zatem wszystkich tych, którzy mają siłę pracować, zachęcałbym, by jednak pozostali na rynku pracy, mimo obniżenia wieku emerytalnego - mówił.

Wicepremier podkreślił, że w przyszłorocznym budżecie w związku z obniżeniem wieku emerytalnego zarezerwowano dodatkowo 10 mld zł. - Każde zmniejszenie liczby osób odchodzących na emeryturę oznacza oszczędności dla budżetu - mówił.

Podkreślił również, że istotne jest także to, aby doświadczeni pracownicy pozostawali na rynku pracy. - Mogą się oni dzielić wiedzą z młodymi ludźmi, przede wszystkim w branżach, w których nie wykonuje się ciężkich prac fizycznych. Jeżeli jednak zdecydują się oni odejść na emeryturę, to jesteśmy na to przygotowani - mówił Morawiecki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
bigos
7 lat temu
Ile procentowo kosztuje obsługa składek ZUS?
longplay
7 lat temu
Cudotwórca. Trzeba być najpierw bankierem a potem ministrem to się znajdzie pieniądze choćby na ulicy. Jak w Biznesie (w banku )
SOCJALDEMOKRA...
7 lat temu
Marzycielu ,bo co żeście zrobili KUKU ludziom -dając jałmużnę ?
Ech
7 lat temu
Autorytet w osobie bankstera?
Gość
7 lat temu
Gdzie brakuje pracowników ? A właściwie kogo szukają pracodawcy, pracowników czy niewolników za minimalną ? Dobra praca jest nadal dla swoich, konkursy są ustawione, rozmowy kwalifikacyjne prowadzone w taki sposób że można bardzo łatwo wywnioskować że ktoś na dane stanowisko już jest