Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obowiązek meldunkowy: Rząd chce utrzymać przymus dwa lata dłużej

Obowiązek meldunkowy: Rząd chce utrzymać przymus dwa lata dłużej

Fot. WP/Michał Masiak
Dopiero od 1 stycznia 2018 r. ma zniknąć w Polsce obowiązek meldunkowy. Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie. We wtorek rząd zaakceptował koncepcję prostej rejestracji adresu faktycznego pobytu.

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek koncepcję wdrożenia prostej rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu wraz ze sprawozdaniem dotyczącym przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego.

Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swojego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie.

Ze względu na charakter i rozmiar całego przedsięwzięcia - nowe rozwiązania weszłyby w życie dopiero 1 stycznia 2018 r.

Przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, w którym przewiduje się zmianę przepisu, wprowadzającego od 1 stycznia 2016 r. zniesienie obowiązku meldunkowego. Termin zniesienia zameldowania będzie przesunięty o dwa lata - na 1 stycznia 2018 r.

Obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony z początkiem 2016 roku, mimo że międzyresortowy zespół powołany do zbadania tej kwestii już raz, w grudniu ubiegłego roku, rekomendował pozostanie przy obecnych rozwiązaniach. Tłumaczył to kompletnym nieprzygotowaniem administracji i przepisów do tak szybkiej zmiany.

W trakcie prac zespół określił ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany. Adres zamieszkania obywateli jest bowiem niezbędny do realizacji m.in.: organizacji wyborów, planowania obwodów szkolnych, realizacji powszechnego obowiązku obrony, realizacji zadań przez samorządy (określanie funduszy sołeckich, subwencji dla gmin), kontroli legalności pobytu cudzoziemców.

Sprawozdanie Międzyresortowego Zespołu nie było pełne i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało zobowiązane do przygotowania dodatkowego dokumentu, przedstawionego we wtorek na Radzie Ministrów.

Dobrowolna rejestracja faktycznego pobytu zamiast obowiązku zameldowania stałego pobytu. Co się zmieni?

Obywatele polscy i państw członkowskich UE, przebywający w lokalu dłużej niż 3 miesiące, będą mieli prawo zgłoszenia adresu, pod którym aktualnie przebywają. Adres będzie można zgłosić: osobiście w gminie, elektronicznie za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub za pomocą podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Adres ten zostanie wówczas zarejestrowany w bazie PESEL.

Cudzoziemcy spoza państw UE (tak jak obecnie) będą zobowiązani do rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu. Zmienią się jednak terminy z tym związane, np. rejestracja będzie obligatoryjna dla cudzoziemców przebywających na terytorium Polski dłużej niż 14 dni. Pobyt nieprzekraczający dwóch tygodni nie będzie wymagał zgłoszenia.

Od stycznia 2013 roku zniesiony został obowiązek zameldowania na pobyt czasowy nieprzekraczający trzech miesięcy, zlikwidowano obowiązek meldunkowy wczasowiczów i turystów, a także m.in. wprowadzono możliwość dopełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika. W tym czasie wydłużono też termin na realizację obowiązku meldunkowego z 4 do 30 dni.

Nowe dowody osobiste już bez meldunku

Od 1 marca weszły do użytku nowe dowody osobiste. Wśród zmian największe wątpliwości wzbudza usunięcie informacji o adresie zameldowania, zwłaszcza że obowiązek meldunkowy wciąż obowiązuje. Czy w związku z tym czekają nas problemy w bankach, na poczcie albo u notariusza?

Czytaj więcej Nowe dowody osobiste sprawią problemy? Do tej pory około 400 tys. osób rocznie musiało wymieniać dowód osobisty z powodu zmiany adresu zameldowania. Od marca to się zmieni.
Jak tłumaczyło MSW - przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Do tej pory około 400 tys. osób rocznie było do tego zmuszonych z powodu zmiany adresu zameldowania. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie. Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich zamieszczanie w dowodzie osobistym nie jest konieczne - tłumaczyło zmianę MSW.

Czytaj więcej w Money.pl
MSW tłumaczy się z odbierania prawa jazdy
Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nowe przepisy pozwalają na podwójne karanie kierowców.
Nowe dowody, nowe problemy. Banki się bronią
Związek Banków Polskich ostrzega klientów, że banki będą żądać dodatkowych zaświadczeń, by weryfikować tożsamość starających się o kredyt.
Majątki przestępców przejmie państwo?
Odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw stanowi jeden z priorytetów - zapowiadają przedstawiciele MSW.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
GenekZ
87.204.155.* 2015-06-20 23:58
"Warszawa liczy 1,7 mln mieszkańców. Z badań wynika, że z komunikacji miejskiej codziennie korzysta 3 mln osób. Jest więc 1,3 mln różnicy. Przyjmijmy, że połowa to mieszkańcy podwarszawskich miejscowości dojeżdżający do pracy. Reszta to osoby niezameldowane" - tłumaczy Jarosław Jóźwiak z gabinetu prezydenta Warszawy. Według ostrożnych szacunków ratusza, w stolicy tych bez meldunku jest około 500-700 tys.

W skali kraju ilość osób mieszkających w innym miejscu niż adres zameldowania przechodzi w miliony. Zdecydowana większość naszych emigrantów nie wymeldowuje się z miejsca zameldowania w kraju.

To są fakty, które świadczą, że przepisy te są powszechnie lekceważone.
Money-Partners.pl
178.235.172.* 2015-06-20 00:55
Nic innego jak kolejny niesłuszny dochód dla RZĄDU. Z racji, że nie ma meldunku w nowym dowodzie, banki wymagają zazwyczaj zaświadczenia z Urzędu o zameldowaniu co wiążę się z tym, że ZA TAKIE ZAŚWIADCZENIE TRZEBA ZAPŁACIĆ. Nie zdziwi nas fakt że zapewne opłata wzrośnie z czasem..
proste
83.0.196.* 2015-06-19 12:54
niech nie będzie meldunków ! niech nie będzie dowodów, paszportów, biletów ......... niech nie będzie niczego będzie wolność

a teraz poważnie : mnie najbardziej przeszkadza to państwo opresyjne i wrogie; 11 służb ścigających kierowców, podsłuchy, nagrania przesłuchania a dostać guzik to pokój 1,2,3,4,5,6,7,8,9..... wniosek, formularz 31,32,33,34,35..... potwierdzenie formularzy i wnosków oraz oświadczenia że prawda w pkt 1,2,3,4,5,6,7,8,9 jest prawdą i jeszcze tylko oplata i ...... można czekać
Zobacz więcej komentarzy (398)