Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ochrona przeciwpowodziowa. Rusza przetarg na rozbudowę wałów na Wiśle

4
Podziel się:

Rozbudowa wałów to cześć projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Jest on współfinansowany m.in. przez Bank Światowy oraz budżet państwa.

Ochrona przeciwpowodziowa. Rusza przetarg na rozbudowę wałów na Wiśle
(Olympic1981/wikimedia/CC BY-SA 3.0)
bEJIvSzV

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (PZMiUW) ogłosił przetarg na rozbudowę prawie 10 km wałów przeciwpowodziowych na Wiśle pomiędzy Tarnobrzegiem a Koćmierzowem (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego).

Jak poinformowała dyrektorka PZMiUW Małgorzata Wajda, planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec 2017 r.

- Celem tego projektu jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców prawostronnej części doliny Wisły na odcinku od Tarnobrzega do Koćmierzowa oraz ograniczenie strat powodziowych na tym terenie. Chcemy to zrobić poprzez modernizację istniejącego obwałowania - dodała.

bEJIvSzX

Lepszą ochroną przed powodzią zostanie objętych ok. 7,8 tys. ludzi zamieszkujących obszar prawie 5 tys. ha. Na terenie tym znajduje się ponad 4 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych. Oprócz nich jest także oczyszczalnia ścieków oraz ok. 80 zakładów przemysłowych, w tym tak duże firmy jak Federal Mogul oraz Huta Szkła Pilkington Automotiive.

Wajda zaznaczyła, że realizacja projektu przyczyni się również do zabezpieczenia przed zalaniem wodami powodziowymi całej infrastruktury technicznej i komunalnej zlokalizowanej na tym obszarze. Chodzi m.in. o sieci energetyczne, telefoniczne, gazowe czy kanalizacyjne. - Dodatkowo przedsięwzięcie przyczyni się do ochrony prawobrzeżnej części Sandomierza - powiedziała Wajda.

Rozbudowa wałów to cześć projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Jest on współfinansowany m.in. przez Bank Światowy oraz budżet państwa.

bEJIvSAy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
piżmak
5 lata temu
Przy tak niskim poziomie wody w rzece różne krety i ryjówki hulają.Co będzie jak się podniesie poziom wody,wały będą jak sito.?
Passat G-60
5 lata temu
barany robią coraz wyższe wały zamiast pogłebiac koryta do pierwotnego stanu
Roni Bydlak
5 lata temu
Same wały nie wystarczą. Potrzebne są ostrogi, klatki, opaski...Nic nie robiono przez 30 lat to i budowle się rozpadły, a to jak naprawiono w Kazimierzu (ponoć 20mln) woła o pomstę do nieba, rozleci się przy pierwszej wielkiej wodzie - same kamienie, bez faszynowania. CBA powinno się wziąć za RZGW.
bEJIvSAz
Marzanna córe...
5 lata temu
Ale topienia Sandomierza nie zastąpimy topieniem Zawichostu?