Notowania

Od kwietnia trwa kontrola skarbowa w Fundacji Książąt Czartoryskich, ale dopiero dziś o niej poinformowano

Od kwietnia w Fundacji Książąt Czartoryskich prowadzona jest kontrola. Istnieje podejrzenie, że przekazała ona większość pieniędzy na konto fundacji w Liechtensteinie, by uniknąć opodatkowania środków ze sprzedaży tzw. kolekcji Czartoryskich.Kontrolę zlecił NIK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

- W związku z licznymi sygnałami dotyczącymi transakcji pomiędzy: polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją XX Czartoryskich w Krakowie, a następnie pomiędzy tą Fundacją a Fundacją Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski już w kwietniu br. na podstawie ustawy o NIK zlecił Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzenie Kontroli doraźnej – czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli.

W piśmie do szefa KAS Mariana Banasia prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że "wyniki analizy przeprowadzonej przez NIK wskazują na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości polegającej na chęci uniknięcia przez Fundację XX Czartoryskich opodatkowania poprzez przekazanie większości środków uzyskanych ze sprzedaży tzw. kolekcji Czartoryskich za kwotę 100 mln euro do fundacji Le Jour Viendra, założonej przez Adama Czartoryskiego w Liechtensteinie".

-

Jednocześnie NIK wystąpiła do wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego o wyjaśnienia w sprawie sprawowanego przez nich nadzoru nad działalnością Fundacji XX Czartoryskich. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Sellin i prezydent Krakowa odpowiedzieli, że nie stwierdzono nieprawidłowości, które skutkowałyby koniecznością wystąpienia do sądu z wnioskiem o zbadanie jej działalności.

W opinii prezydenta Krakowa zmiany w statucie Fundacji dokonane w 2017 roku nie budziły wątpliwości.

Piotr Gliński: "Nie żałuję zakupu kolekcji Czartoryskich. To dobra i ważna decyzja"

Poza działaniami podjętymi na terenie kraju i w związku z faktem, że znaczne środki z Fundacji XX Czartoryskich trafiły do Fundacji Le Jour Viendra, z siedzibą w Liechtensteinie, prezes NIK w kwietniu w ramach prowadzonej współpracy międzynarodowej, zwrócił się do swojego odpowiednika w Najwyższym Urzędzie Kontroli Księstwa Liechtensteinu o rozważenie możliwości przeprowadzenia kontroli Fundacji Le Jour Viendra.

W odpowiedzi Najwyższy Urząd Kontroli Księstwa Liechtensteinu poinformował prezesa NIK, że przekazał sprawę kontroli Fundacji do Ministra Sprawiedliwości Liechtensteinu. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości Liechtensteinu m.in. poinformowało, że Fundacja Le Jour Viendra podlega kontroli przez wykwalifikowany podmiot, wybrany przez Trybunał Sprawiedliwości Liechtensteinu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fundacja czartoryskich, kolekcja czartoryskich, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2018

sklaveA temu wszystkiemu jest winny Gliński, który kupił kolekcję od dawna należącą do narodu. Ciekawe jakie pieniądze za to on i mafia PiSowska otrzymała. … Czytaj całość

11-08-2018

Oprawca zwany tak drzewiejPrzekręt i tyle w temacie

11-08-2018

dfsto ja poproszę jeszcze o skontrolowanie majątku technicznego glinskiego bo śmiem twierdzić że sprawa nie jest aż tak czysta i klarowna jak informują o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)