Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cepik
08.11.2016 21:47

Od początku roku istotna zmiana w funkcjonowaniu CEPiK

Od 1 stycznia 2017 r. informacje o rejestrowanych pojazdach będą weryfikowane w oparciu o słowniki homologacyjne Instytutu Transportu Samochodowego - informuje resort cyfryzacji. Ma to poprawić jakość danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Marszewski/Reporter)

"Dane w systemie CEPiK przestaną być narażone na "brudzenie" w procesie rejestracji pojazdów. Informacje o rejestrowanych pojazdach będą weryfikowane w oparciu o słowniki homologacyjne Instytutu Transportu Samochodowego. Zawierają one prawidłowo zapisane marki pojazdów, ale też dane techniczne, np. dopuszczalną ładowność danego modelu samochodu. W praktyce użycie słowników homologacyjnych ITS oznaczać będzie skokową poprawę jakości danych wprowadzanych do bazy CEPiK. Istotnie ułatwi to oraz zmniejszy koszty migracji tych danych do docelowej bazy" - dodało MC we wtorkowym komunikacie.

We wtorek rząd zdecydował, że nowy system CEPiK 2.0 zostanie uruchomiony 4 czerwca 2018 r, a nie jak to było wcześniej planowane od początku nowego roku.

"Diagnoza stanu zaawansowania prac nad bazą centralną CEPiK była prowadzona od maja bieżącego roku. Przeprowadzone audyty wykazały nieprawidłowości w obszarze formalno-prawnym, zarządzania projektem, bezpieczeństwa, architektury rozwiązania, jakości oprogramowania oraz integracji z podmiotami zewnętrznymi. Okazało się, że uruchomienie bazy CEPiK 2.0 nie jest możliwe w zakładanym terminie 1 stycznia 2017 r." - wyjaśnił resort cyfryzacji.

Zdaniem ministerstwa, konsekwencje nieudanego wdrożenia systemu "byłyby katastrofalne i oznaczałyby niemal paraliż państwa". "Istniało realne ryzyko, że urzędnicy nie mogliby rejestrować samochodów, diagności prowadzić przeglądów pojazdów, a kandydaci na kierowców zdawać egzaminów na prawo jazdy. Należy pamiętać, że każdego dnia z wykorzystaniem CEPiK wydawanych jest ok. 16 tys. dowodów rejestracyjnych i ok. 4 tys. praw jazdy, a system obsługuje w sumie ok. 100 tys. operacji" - podkreślono w komunikacie.

Resort cyfryzacji dodał, że ramowy harmonogram budowy CEPiK w wersji 2.0 zakłada podział programu na kilka etapów, w których będą uruchamiane poszczególne funkcjonalności i e-usługi. Jak dodano, każdy z etapów składa się z działań prowadzonych w ramach "pięciu strumieni projektowych": strumienia legislacji; architektury biznesowej oraz procesów; rozwoju systemu; szkoleń, testów oraz migracji danych oraz strumienia komunikacji.

"Uruchomienie nowej struktury programu planowane jest na grudzień 2016 r. Struktura ta zapewniać będzie aktywną komunikację między ministerstwami, starostwami powiatowymi, policją oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego, co jest kluczowym warunkiem efektywnego wdrożenia systemu" - zapewniło ministerstwo.

System CEPiK to jeden z najczęściej używanych przez obywateli systemów informatycznych, służący przede wszystkim kierowcom i poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Tagi: cepik, baza danych, transport, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2016

mikoW Portugalii jest taki system, raz rejestrowany samochod ma tablice na zawsze. przy sprzedazy kupujacy przejmuje rejestracje, Upraszcza to … Czytaj całość

10-11-2016

a może?a może wreszcie skończą z przerejestrowywaniem ?? donkowi się kiedyś klepło żeby tak było (jak w uk) Samochód raz zarejestrowany aż do złomowania … Czytaj całość

10-11-2016

dfsdvcJak już PiS coś "ulepszy" to mozecie BYĆ PEWNI że to będzie do du*y!!!! W tym rządzie i ekipie NIE MA FACHOWCÓW, nikt normalny nie trzyma z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)