Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Promieniotwórcze odpady w Polsce. Tajemniczy przetarg Ministerstwa Energii

Promieniotwórcze odpady w Polsce. Tajemniczy przetarg Ministerstwa Energii

Ministerstwo szuka miejsca, które zastąpi obecne składowisko odpadów w Różanie nad Narwią Fot. Eric Herchaft/Reporters/Eastnews
Ministerstwo szuka miejsca, które zastąpi obecne składowisko odpadów w Różanie nad Narwią

Ministerstwo Energii szuka miejsca do składowania odpadów promieniotwórczych. Według informacji wysokienapiecie.pl, ma się ono znaleźć gdzieś w północnej Polsce.

Na początku października 2017 r. Ministerstwo Energii ogłosiło przetarg na badania geologiczne czterech lokalizacji w północnej Polsce. Opis zamówienia był sformułowany w taki sposób, aby jak najmniej było wiadomo, o co chodzi. Nie podano też, na terenie jakich gmin znajdują się te miejsca.

Miesiąc później przetarg wygrał Państwowy Instytut Geologiczny, który również nie wyjaśnił szczegółów. PIG zasłonił się o podpisaną z ME klauzulę o poufności. Z kolei samo ministerstwo odpowiedziało w sposób wymijający. "Celem planowanych prac jest rozpoznanie budowy geologicznej na wybranym terenie i przygotowanie jedynie ekspertyzy mającej na celu opracowanie projektu robót geologicznych, która będzie wykorzystywana w dalszych pracach prowadzonych przez Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Energii" - brzmi fragment odpowiedzi.

Czytaj także: Polska będzie miała elektrownię atomową. Gdzie? W grze dwie gminy na Pomorzu

Jak udało się ustalić wysokienapiecie.pl, ministerstwo szuka miejsca, które zastąpi obecne składowisko odpadów w Różanie nad Narwią. Trafiają tam odpady z doświadczalnego małego reaktora "Maria" w Świerku, a przechowywane są w carskim forcie z przełomu XIX i XX w. Różan kończy swoją działalność jako miejsce do składowania, bo po prostu brakuje tam miejsca.

Atom w Polsce i na świeci. Zobacz wideo:


 

Poszukiwanie nowej gminy do składowania odpadów rozpoczęło Ministerstwo Gospodarki jeszcze za rządów PO-PSL. Choć wytypowano kilka lokalizacji, ostatecznie nie podjęto decyzji. Problem przeszedł na rząd PiS.

Z informacji wysokienapięcie.pl wynika, że w grę wchodzą cztery gminy w północno-zachodniej części Polski, których wójtowie podobno są wstępnie zainteresowani.

Niestety na razie nie wiadomo, o które dokładnie chodzi gminy.

Więcej na ten temat w artykule wysokienapięcie.pl.
Czytaj także
Polecane galerie
ADI
2017-11-27 21:58
Tylko skąd u nas pięciokrotnie większe większe promieniowanie niż w europie zachodniej coś tu śmierdzi od lat
Jan s.
2017-11-26 20:09
Takie miejsce już jest Pod gmachem sejmu
Andrzej
2017-11-26 10:55
Z plutonu robić ładne bombki atomowe i niech wojsko je przechowuje:)
Pokaż wszystkie komentarze (20)