Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ograniczenie handlu w niedzielę może wejść od stycznia 2017 r.

Ograniczenie handlu w niedzielę może wejść od stycznia 2017 r.

Fot. WP

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele mógłby zostać przyjęty przez Sejm w tym roku, a nowe przepisy obowiązywałyby od stycznia 2017 roku, uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i przewodniczący zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego Adam Abramowicz.

- Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie jest projektem Prawa i Sprawiedliwości ani nie jest rządowym projektem. To jest projekt obywatelski, pod którym muszą zostać zebrane odpowiednie podpisy poparcia - powiedział w rozmowie z ISBnews.tv Abramowicz po II Śniadaniu Eksperckim ISBnews i Centrum im. Adama Smitha.

- Jeżeli podpisy takie zostaną zebrane, to jest szansa, że nowe przepisy weszłyby od nowego roku - dodał poseł.

Według niego, korporacje handlowe, które prowadzą w Polsce sieci i otwierają placówki w niedziele, w swoich krajach mają ograniczenia lub zakaz handlu w ten dzień. Należy więc wprowadzić podobne rozwiązania, przede wszystkim dla dobra rodzimych kupców.

- Polski przedsiębiorca, który chciałby pozostać w domu i poświęcić czas rodzinie, musi otworzyć swój sklep, bo robi to jego konkurencja - dodaje Abramowicz.

Jego zdaniem, w zdecydowanej większości krajów w Europie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, a głównie w krajach postkomunistycznych można otwierać sklepy w ten dzień. I dowodzi, że nie ma to wpływu na gospodarkę.

- Kraje Europy Zachodniej utrzymują zakaz handlu w niedzielę, a gdyby było to niekorzystne dla ich gospodarki, dawno by z tego zrezygnowały. Straszenie dużym bezrobociem z powodu wprowadzenia zakazu handlu w niedziele jest propagandą prowadzoną przez duże sieci handlowe - uważa poseł PiS.

Abramowicz uważa, że państwo ma obowiązek zaingerować, bo rozwiązuje problem, którego sami obywatele rozwiązać nie mogą.

W II Śniadaniu Eksperckim ISBnews i Centrum im. Adama Smitha nt. ograniczenia handlu w niedziele uczestniczyli: prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka z Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Radosław Knap dyrektor generalny w Polskiej Radzie Centrów Handlowych, Adam Abramowicz poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przewodniczący Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Andrzej Wojciechowicz prezes FMCG - Business Consulting, Marek Jakubiak poseł Kukiz'15, Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski Prezydent Centrum im. Adama Smitha.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
FAFCIU
2016-12-08 17:39
Nie wiem po co tą opieszałość pozamykac to i z głowy bo robią co chcą i jeszcze mówią że pracownikowi należy się co trzecia niedziela wolna nie weekend a za niedzielę dają zwykły wolny dzień
Magdalena
2016-12-01 22:52
Niedziele dla rodziny i przyjaciół.
Boniu
2016-11-28 10:26
Wolne niedziele musza byc od stycznia co nam po polowie roku
Pokaż wszystkie komentarze (428)