Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ograniczenie wysokości janosikowego. "Potrzeba ostatecznych zasad"

0
Podziel się:

Marszałek Mazowsza liczy, że w najbliższych miesiącach powstanie nowa ustawa, dotycząca wspierania biedniejszych samorządów przez bogatsze, uwzględniająca wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

Ograniczenie wysokości janosikowego. "Potrzeba ostatecznych zasad"
(Fotolia)
bECLzIrV

W 2015 roku budżet Mazowsza łapie nieco oddechu, ale pilnie potrzeba ostatecznego uregulowania kwestii _ janosikowego _. Taka jest opinia marszałka województwa, Adama Struzika z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W poniedziałek sejmik ma uchwalić budżet Mazowsza na rok 2015. Dzięki tymczasowym zmianom w _ janosikowym _ spokojniej mogą spać podległe samorządowi instytucje - zauważył marszałek.

- _ Redukcja janosikowego z prawie 510 milionów na 272 mln dała nam trochę oddechu. Mogliśmy uzupełnić dotacje do naszych instytucji kultury, instytucji oświatowych no i znaczącą kwotę skierować na inwestycje _- powiedział Adam Struzik.

bECLzIrX

Marszałek liczy, że w najbliższych miesiącach powstanie nowa ustawa, dotycząca wspierania biedniejszych samorządów przez bogatsze, uwzględniająca wyroki Trybunału Konstytucyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten drugi orzekł, że samorząd nie powinien przekazywać na _ janosikowe _ więcej niż 30 procent swoich rocznych dochodów.

- _ My wnioskujemy, że to będzie 25 procent. Zobaczymy jak się skończy sprawa w Sejmie, a tam się jeszcze prace nie zaczęły. Przy pomocy zespołu ekspertów przygotowujemy jednak swoją propozycję i przedstawimy ją wkrótce - _ dodał marszałek.

W marcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o _ janosikowym _ dotyczące województw są niezgodne z konstytucją, bo nie gwarantują zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem, przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Rząd zobowiązał się, że stosowny projekt ustawy systemowej przygotuje do kwietnia 2015 roku. W tym roku obowiązuje natomiast ustawa incydentalna, która obniża wpłaty do budżetu z tytułu _ janosikowego _ do 35 procent dochodów województw. Przewiduje ona również, że dochód ten będzie liczony z roku poprzedzającego rok bazowy, a nie sprzed dwóch lat, jak było wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl

bECLzIsd
bECLzIsy
KOMENTARZE
(0)