Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OPEC ma się czego obawiać. Do 2020 roku USA staną się jednym z głównych konkurentów w eksporcie ropy

11
Podziel się:

Ameryka przeżywa gorączkę złota. Tym razem czarnego. Produkcja ropy stale rośnie. Następny krok to pobicie rynku eksportowego.

OPEC ma się czego obawiać. Do 2020 roku USA staną się jednym z głównych konkurentów w eksporcie ropy
(Shutterstock/risteski goce)
bFfhrYjp

Ameryka przeżywa gorączkę złota. Tym razem czarnego. Produkcja ropy stale rośnie. Następny krok to podbicie rynku eksportowego. Zdaniem analityków PIRA Energy Group w ciągu najbliższych trzech lat USA staną się jednym z największych producentów i eksporterów tego surowca na świecie.

Eksperci firmy konsultingowej PIRA Energy Group szacują, że do 2020 roku amerykański eksport ropy wzrośnie do 2,25 mln baryłek dziennie – podajeCNN Money. Ten czterokrotny wzrosty w stosunku do 2016 r. oznacza, że USA staną się jednym z największych producentów.

Dzięki rewolucji łupkowej Amerykanie awansują do "chempionlige", w której grają takie gwiazdy jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Kuwejt. Jeszcze parę lat temu było to nie do pomyślenia. Zwłaszcza że dopiero w 2015 r. zniesiony został trwający cztery dekady zakaz eksportu.

bFfhrYjr

– W ciągu zaledwie kilku lat USA będzie jednym z 10 największych eksporterów na świecie – prognozuje cytowany przez CNN money analityk Jenna Delaney.

OPEC może mieć się czego obawiać, bowiem kartelowi przybędzie nowy prężny konkurent. Jak podaje portal, tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku amerykański eksport wzrósł siedmiokrotnie.

Ograniczenia wydobycia, ale także konflikty, w które zaangażowani są jego członkowie, powodują, że eksport w ramach OPEC rośnie w słabszym tempie.

bFfhrYjx

Przypomnijmy, że od stycznia 11 krajów kartelu zmniejszyło wydobycie o 1,12 mln baryłek dziennie do poziomu 29,93 mln dziennego wydobycia. Sama Arabia Saudyjska przykręciła kurek najmocniej od 8 lat, ograniczając wydobycie o ponad 700 tys. baryłek dziennie.

Nie oznacza to jednak, że kartel podda się bez walki. W 2016 roku OPEC dostarczał na zagraniczny rynek 25 mln baryłek dziennie.

- Według danych zaprezentowanych przez Thomson Reuters, w czerwcu eksport ropy z OPEC wyniósł 25,92 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 450 tys. baryłek dziennie w porównaniu z majem br. oraz aż o 1,9 mln baryłek w relacji do czerwca ubiegłego roku – zaznacza Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

To już druga z rzędu miesięczna zwyżka eksportu ropy naftowej z OPEC. Na razie Arabia Saudyjska wciąż utrzymuje się na szczycie listy eksporterów kartelu. W zeszłym roku za granicę wysyłała 7,5 mln baryłek każdego dnia.

bFfhrYjy
Zobacz także: Kiedy skończy się ropa naftowa:

Ale USA mają jeszcze jeden atut. Nie tylko stale zwiększają liczbę czynnych odwiertów ropy z łupków, ale i poprawiają ich efektywność. Od 2014 r. o 70-120 proc. Dzięki temu, jak przekonują eksperci, wydobycie ropy stało się opłacalne nawet przy poziomie 40 dol. za baryłkę ropy.

Jak podaje CNN Money, powołując się na agencję US Energy Information Administration, produkcja przekroczyła już 9 mln baryłek dziennie i w przyszłym roku wzrośnie o kolejne 780 tys. baryłek wydobywanych każdego dnia.

bFfhrYjz
bFfhrYjS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(11)
XYZ
5 lata temu
jaki pisarz taka "chempionlige" ...che che ...jakI tytuł taka treść -szukałem złota a umazałem sie ropą -nie ma jak to nośna przenośnia mimo że nie kompletna nawet gdyby "ałtor" uzył jeszcze jak powinien (czarne) złoto to mógłby to być też węgiel....tak to jest jak sie zatrudnia gimnazjalistów...
Grzegorz
5 lata temu
Koszt produkcji ropy przez kraje OPEC to 8-13$ za baryłkę w USA 40$. Czego OPEC ma się obawiać? Jak uwolnią ceny i baryłka spadnie do 20$ większość amerykańskich firm zbankrutuje w przeciągu roku. Już teraz te firmy borykają się ze spłacaniem kredytów które brały gdy baryłka była po 150$.
vtc
5 lata temu
[QUOTE] awansują do "chempionlige" [/QUOTE] O, widzę ze zamiast na lekcje angielskiego z prezesem na wagary się chodziło.
bFfhrYjT
dsf
5 lata temu
Ameryka zaczyna eksportować surowce. Czyżby nic bardziej przetworzonego nie da się?
tos
5 lata temu
"chempionlige" Co to ma byc? Panie pisarzu?!