Notowania

myto
27.03.2015 10:06

Opłaty za drogi w Niemczech. Bundestag rozszerzył myto dla ciężarówek

Myto za przejazd będą musieli płacić kierowcy pojazdów o ciężarze dopuszczalnym powyżej 7,5 ton, a nie jak dotychczas od 12 ton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Bundestag zwiększył o 1100 km sieć dróg, na których obowiązują opłaty dla kierowców samochodów ciężarowych. Myto za przejazd będą musieli płacić kierowcy pojazdów o ciężarze dopuszczalnym powyżej 7,5 ton, a nie jak dotychczas od 12 ton.

Decyzja zapadła na posiedzeniu parlamentu w czwartek wieczorem.Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Do systemu dróg płatnych zostaną włączone drogi krajowe (Bundesstrassen), posiadające po cztery pasy ruchu.

Zmiana przepisów dotycząca ciężaru pojazdów objętych opłatami będzie obowiązywać od października.

Niemieckie władze liczą na dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 380 mln euro rocznie.

Myto za korzystanie przez samochody ciężarowe z niemieckich autostrad obowiązuje od 2005 roku. W 2012 roku opłatami objęto dodatkowo 1200 km dróg krajowych. Obecnie roczne wpływy do budżetu tytułem tych opłat wynoszą 4,5 mld euro.

Rząd Niemiec planuje rozszerzenie od 2018 roku myta dla ciężarówek na wszystkie niemieckie drogi.

W piątek Bundestag zajmie się kontrowersyjnym projektem myta dla kierowców samochodów osobowych. W praktyce opłaty mają obowiązywać tylko kierowców z zagranicy, ponieważ projekt ustawy przewiduje rekompensaty dla obywateli Niemiec. Część ekspertów twierdzi, że proponowane przepisy są niezgodne z prawem UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemieckie autostrady jednak za darmo? Komisji Europejskiej nie podoba się pomysł opłat dla zagranicznych kierowców.
Opłaty za autostrady. Senat zwolni z nich... Pakiet zmian w ustawach o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym przygotował klub PiS.
Ciężarówki stanęły. Jeśli ruszą zapłacą karę To już drugi wakacyjny weekend z ograniczeniami ruchu dla ciężarówek.
Tagi: myto, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz