Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bruksela zablokuje pieniądze dla Polski, jeśli prawo wodne nie zostanie przyjęte

Bruksela zablokuje pieniądze dla Polski, jeśli prawo wodne nie zostanie przyjęte

Fot. Pixabay.com/Domena publiczna

Jeżeli Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to Komisja Europejska będzie miała prawo zawiesić refundację środków z tego obszaru - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceszef Ministerstwa Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak dodał, liczy na to, że rząd w najbliższym czasie przekaże projekt tych przepisów do Sejmu. Kwieciński zwrócił uwagę, że jeśli Komisja Europejska zawiesiłaby nam refundację środków, to ich "odwieszanie" będzie trwało.

- Ministerstwo środowiska robi wszystko, żeby projekt ustawy trafił jak najszybciej do Sejmu - zapewnił rzecznik resortu Paweł Mucha.

Chodzi o spełnienie warunków ex ante, czyli warunków wstępnych, które pozwolą uruchomić 3,5 mld euro z UE na inwestycje w gospodarce wodnej.

Nowe przepisy mają w pełni wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną, w tym kontrowersyjny art. 9, mówiący o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Opłatami za pobór wody mają zostać objęci m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do produkcji. Polskę upomniano za niepełne wdrożenie prawa europejskiego w tej sprawie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Pit12
2017-04-18 08:27
PRL nauczył przedsiębiorstwa marnować zasoby, szczególnie wodę za którą zakłady państwowe wtedy nie płaciły. Po zmianach prywatni przedsiębiorcy i rolnicze spółdzielnie (SM oraz grupy producenckie) przejęli te nawyki i sądzą że jeżeli wykopią sobie studnię to mogą ciągnąć bez ograniczeń. W praktyce takie zakłady przez lata osuszają gleby naokoło, mieszkańcy który również mają wodę z odwiertów po pewnym czasie zauważają że wody nie ma (lustro zeszło w dół). A lasy wokoło, wyjałowienie? Tylko tak dalej.
Nie buduje się systemów retencji wody "bo po co", na zachodniopomorskim systemy rowów, studni chłonnych i stawów z jazami całej doliny Odry i naokoło po 1945 były nie remontowane, niepodtrzymywane i dzisiaj całe osiedla kipią się że "domy im zalewa". Ale zasypać rów, terenową studnię chłonną i zniszczyć drenaż to każdemu wolno.
chorynamózg
2017-04-15 22:18
Niech Bruksela zainteresuje się lepiej służbą zdrowia w Polsce. Funkcjonowaniem szpitali,gdzie chorych pacjentów odsyła się do domu , kilkuletnim oczekiwaniem do lekarzy specjalistów itd.itd.
CZESŁAW345
2017-04-15 13:22
to system niewolnictwa belgia miała kolonie tyeraz TO NOWOCZESNA FORMA KOLONIALIZMU
Pokaż wszystkie komentarze (35)