Notowania

nowy rok 2015
31.12.2014 20:32

Orędzie prezydenta Komorowskiego. Zobacz, czego nam życzył

- Z perspektywy ćwierćwiecza wolności dobrze widać nasze osiągnięcia, nasze sukcesy, ale i nasze słabości - mówił Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

_ - Każdy z nas może i powinien współtworzyć Polskę, w której żyje się lepiej, mądrzej i radośniej - _ powiedział prezydent Bronisław Komorowski w noworocznym orędziu, życząc Polakom dobrego, nowego 2015 roku. Podkreślił, że konieczna jest wspólna praca, a nie konflikty i partyjna agresja.

W orędziu prezydent przypomniał, że w kończącym się 2014 roku Polska obchodziła 25-lecie odzyskania wolności, a - jak podkreślił - z perspektywy ćwierćwiecza dobrze widać nasze osiągnięcia, nasze sukcesy, ale i nasze słabości.

_ - Każdy z nas ma prawo czuć się współautorem osiągnięć wolnej Polski. Wszyscy ciężko na te osiągnięcia pracowaliśmy, każdy z nas ma prawo oczekiwać, że nasz kraj nadal będzie stawał się coraz lepszym miejscem do życia _ - podkreślił Komorowski.

Według niego, _ źródłem narodowej satysfakcji był przyjazd 20 przywódców państw Zachodu na uroczystości 4 czerwca i piękne słowa uznania dla Polski wygłoszone w Warszawie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych _. Prezydent dodał, że 29 grudnia obchody Roku Wolności zakończyły się przypomnieniem przywrócenia symboli naszej niepodległości - nazwy państwa Rzeczpospolita Polska i godła - orła w koronie.

Żegnając minione 25 lat i układając plany na przyszłość - podkreślił Komorowski - trzeba jednak pamiętać o tych, którzy _ w mniejszym stopniu skorzystali z sukcesu polskiej wolności, o tych, którzy pozostają dzisiaj w trudnej sytuacji _.

_ - Bo przecież nie ze wszystkimi problemami Polska poradziła sobie w sposób satysfakcjonujący. Nadal pozostało przed nami wiele kolejnych wyzwań: by młodym ludziom zapewnić lepszy start; by potrzebujący wsparcia nie czuli się bezsilni i osamotnieni; by starsi czuli się bezpieczni i potrzebni; by każdy mógł odnaleźć i wykorzystać swoją szansę _ - mówił prezydent.

Wezwał do postrzegania istniejących słabości i braków jako zadania do wykonania, a nie tylko jako okazji do politycznych wojen. Komorowski podkreślił, że _ nadal potrzebna jest ciężka, solidarna, polska praca _. _ Żadne wyborcze obietnice nie sprawią, że z dnia na dzień obudzimy się w kraju idealnym. Konieczna jest praca i zdolność do współdziałania, a nie konflikty i partyjna agresja _ - mówił prezydent.

Życzył więc, by _ w całej Polsce i w każdym polskim domu nadchodzący, Nowy Rok był wolny od jałowych sporów, kłótni i podziałów; by wzrastał wzajemny szacunek, zrozumienie pomimo różnic i wola współdziałania _.

Prezydent podkreślił też, że nasza solidarność potrzebna jest także innym walczącym o wolność i lepsze jutro, w sposób szczególny nasze myśli i działania kierujemy ku Ukrainie. _ Pamiętajmy, że niepodległa, bezpieczna Ukraina to także bezpieczniejsza Polska. A bezpieczeństwo Polski od początku jest jednym z najważniejszych celów mojej prezydentury _ - powiedział Komorowski.

Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent złożył też noworoczne życzenia _ żołnierzom polskim i wszystkim służbom strzegącym polskiego bezpieczeństwa, wszystkim, którzy w niespokojnych czasach dają nam poczucie stabilności i siły _.

Komorowski namawiał też, by sięgnąć do osobistych wspomnień. _ Znajdźmy choć chwilę, by przywołać z pamięci nie tylko momenty trudne, ale i dobro, które nas w tym czasie spotkało oraz dobro, które my daliśmy innym. Pamiętajmy, że każdy z nas, w dalszym ciągu może i powinien współtworzyć Polskę, w której żyje się lepiej, mądrzej i radośniej _ - powiedział prezydent, życząc Polakom dobrego, nowego 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
850 mln złotych. Tyle w 2015 roku wydamy na władze Żadna z tych instytucji nie planuje oszczędności - trzy zwiększą budżet, a jedna utrzyma go na tym samym poziomie.
Kto zapłaci za składki zdrowotne rolników? Podpisaną przez prezydenta ustawę stworzono po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2010 roku.
SMS do pogotowia tylko pod jeden numer Kierowanie SMS-ów dotyczących sytuacji alarmowych będzie możliwe tylko na numer 112.
Tagi: nowy rok 2015, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz