Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ostre hamowanie przemysłu. GUS podał rozczarowujące dane

96
Podziel się

W marcu produkcja przemysłowa była o 1,8 proc. większa niż rok wcześniej - informuje Główny Urząd Statystyczny. A jeszcze rok temu wzrosty były dwucyfrowe. Dane rozczarowały ekonomistów.

Po dwucyfrowym wzroście przed rokiem trudno było odbić mocno w górę.
Po dwucyfrowym wzroście przed rokiem trudno było odbić mocno w górę. (Shutterstock/Praphan Jampala)
bDTscNat

Choć początek 2018 roku w polskim przemyśle jest udany i pierwsze dwa miesiące zaliczyliśmy z ponad 7-procentowymi wzrostami rok do roku, to marzec pod tym względem rewelacyjny już nie był.

Wzrost o 1,8 proc. rdr na tle poprzednich miesięcy wygląda bardzo słabo. Przypomnijmy - w styczniu GUS odnotował poprawę statystyk o 8,6 proc. a w lutym o 7,4 proc. Ubiegły miesiąc wyglądał więc niedobrze, ale tylko jeśli nie weźmie się pod uwagę, że rok wcześniej przemysł rósł w tempie aż 11,1-procentowym. Po prostu liczymy od wysokiej "bazy". Łatwo się rośnie z niższych poziomów, trudniej, kiedy trzeba się odbić już z poziomu wysokiego.

Zobacz także: Zobacz też: Ile kosztuje kilogram polskiego eksportu? To zaledwie 1,7 euro
bDTscNav

Powód do niepokoju jednak jest. Najnowsze dane są jednak dużo gorsze od oczekiwań ekonomistów. Z ankiety ISBnews wynikało, że produkcja powinna wzrosnąć w ostatnim miesiącu o 3,4 proc. rdr - taka była średnia ocen 16. analityków gospodarki.

Zakres szacunków był od 1,4 proc. do 4,7 proc. wzrostu rdr - realne wyniki okazały się więc bliskie przewidywaniom największych pesymistów. Zapewne osłabi to prognozy wzrostu PKB, ale nadal prognozy są optymistyczne.

- Dane pozwalają nam szacować, że wzrost PKB w pierwszym kwartale 2018 r. będzie zbliżony do tego w czwartym kwartale 2017 - podają analitycy PKO BP. Można więc liczyć na nawet około 5 proc. wzrostu.

bDTscNaB

Spowolnienie przyśpieszenia w budowlance

Niewiele lepiej jest w przypadku branży budowlanej. Budownictwo rosło co prawda w marcu w tempie 16,2 proc. rdr., ale ekonomiści sądzili, że będzie dynamika 18,6 proc. (prognozy od 10,6 proc. do 29,4 proc. wzrostu rdr). Jak widać znowu wyniki były bliższe wizjom pesymistów.

Przypomnijmy, że w poprzednich dwóch miesiącach mieliśmy dla budowlanki najlepszy okres od 11 lat. Wzrostu produkcji wyniósł 35 proc. rdr w styczniu i 31,4 proc. w lutym. Nadal wzrost jest oczywiście wysoki. Dobry początek roku branża zawdzięcza m.in. niespecjalnie ostrej zimie i uruchomieniu przez państwo środków unijnych na budowę dróg i linii kolejowych.

bDTscNaC

Co ciekawe, wolniejszą dynamikę branży potwierdza spadek produkcji branży produkcji materiałów budowlanych niemetalicznych - o 5,3 proc. rdr.

Boom w budownictwie drogowym widać po wynikach jednostek w zajmujących się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 34,9 proc. rdr. Wolniej rosła produkcja firm, zajmujących się wznoszeniem budynków (o 17,7 proc. rdr), a spadała w robotach specjalistycznych (o 3 proc.)

Połowa przemysłu w górę

W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 17 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 17,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 6,1 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,8 proc.

W całym górnictwie mieliśmy jednak regres o -1,3 proc. rdr, co sugeruje słabe wyniki KGHM, skoro górnictwo węglowe radziło sobie dobrze.

bDTscNaD

Spadek produkcji w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,8 proc. oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTscNaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
stan
3 lata temu
prowadzę małą firemkę od 30 lat ...... pomału zaczynam ją zamykać ! nie stać mnie na pracownika ! (pracownik zarabia więcej niż ja) . brzmi śmiesznie ale to prawda ! rząd wydaje miliony na rodziny a firmy zostają same sobie !!!!!!!!!!!!!!!! dziekuje !!!!!!!!!!!!!!!
RZEMIESLNIK
3 lata temu
to ze jest spadek to widzimy wszyscy tylko nie ekonomisci,problemy ze sprzedaza zaczely sie juz w 2017 w polowie roku,od 25 lat dzialam w branzy tekstylnej,ale widac to takze u producentow obuwia ,czy innych artykulow przemyslowych,wg.mnie na koniec roku wyjdzie im to JAK ZWYKLE W STATYSTYCE GUS.GDYBY NIE EXPORT TO TU WSZYSTKO LEZY
wip
3 lata temu
i zaraz się okaże że ściągalność vatu też nie jest taka jak się chwalą... tylko czekać
bDTscNaX
WODNIK
3 lata temu
PREMIE POBRANE ,TO TERAZ PRODUKCJA SPADA. W POLSCE NIGDY NIE BĘDZIE DOBRZE .ZA DUŻO JEST PASOŻYTÓW BUDŻETU PAŃSTWOWEGO. MIN,KOŚCIÓŁ,SEJM,SENAT,SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA,FUNDACJE SKARBU PAŃSTWA,PRZYWILEJE PAŃSTWOWE, I INNI .
Majka
3 lata temu
Jak produkcja ma rosnąc jak coraz więcej wolaków przerzuciło sie na siedzenie w domu i robienie dzieci za 500 srebrników, a i w tej branży jakiegoś spektakularnego wzrostu nie widać. Jeszcze sie taki cudotwórca nie narodził aby przy nawoływaniu do nicnierobienia,i tak szeroko zakrojonym rozdawnictwie mu cokolwiek wzrastało haha. Kicha na całej linii, niestety
...
Następna strona