Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Ostry wzrost cen energii elektrycznej. Branża szuka przyczyn

129
Podziel się:

Powodem wzrostu cen mogą być drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, co wynika z forsowanej przez UE redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Ceny kontraktów terminowych na energię elektryczną wystrzeliły.
Ceny kontraktów terminowych na energię elektryczną wystrzeliły. (jarmoluk/pixabay (CC0))

Wzrost cen energii na Towarowej Giełdzie Energii trwa od jesieni zeszłego roku, a w ostatnim czasie znacznie przyspieszył. To szkodzi polskiemu przemysłowi, a niektóre organizacje z branży energetycznej nawet podejrzewają manipulację.

Jak pisze "Puls Biznesu", polskie Towarzystwo Obrotu Energią, które zrzesza firmy handlujące energią, rozważa powiadomienie władz o podejrzanych transakcjach na rynku terminowym Towarowej Giełdy Energii (TGE).

Montel, specjalistyczna agencja monitorująca rynki energii, informuje nawet, że do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wpłynęły już dwa zawiadomienia dotyczące podejrzanych transakcji.

Jak we wtorek zauważył jeden z traderów z firmy Fiten, w kontraktach na trzeci kwartał cena energii z dostawą w godzinach szczytu sięgnęła 440 zł, a kontrakty bazowe doszły do 320 zł. za MWh. Tymczasem jeszcze rok temu ceny wynosiły odpowiednio 223 zł i 176 zł.

Cytowani przez "Puls Biznesu" eksperci zwracają uwagę, że wzrost cen nie musi wynikać z nieprawidłowości na rynku kontraktów na energię elektryczną. Powodem mogą być drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, co wynika z forsowanej przez UE redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(129)
Zakonserwowan...
5 lata temu
Polska to dno 😔
Jerzy
5 lata temu
To co robimy żeby ograniczyć CO2? To dlaczego z energii finansujemy kopalmie? Dlaczego energetyka musi kupować polski węgiel, a nie na wolnym rynku. Czy możemy kupować tańszą energię z europy? Energia od jesieni 2017 wzrosła ok 30% i co robi minister, rząd, UOK? Przecież to tragedia dla przemysłu, eksportu? Udają, że nie ma sprawy i wszystko się samo poukłada.?
hmm
5 lata temu
Niemcy potrafią produkowac tani prąd dla swojego kraju, a my jesteśmy w ogonie Europy jak zwykle dotujac rosyjski węgiel
Werat
5 lata temu
Przyczyna jest trywialna- 500+( slownie:pińcet)
BezStrat
5 lata temu
Sprzedawcy energii i gazu muszą poinformowac swoich Klientów o ewentualnych podwyżkach cen, jeżeli planują zmianę cen na obowiązujących już kontraktach. Nowa kontraktacja przebiega bez zmian, należy pamiętać aby jednak uważać na Sprzedawców oferujacych dostawy energii i gazu znacznie poniżej średniej ceny rynkowej. "Kij ma zawsze dwa końce" - a ostatnie wydażenia pokazują że każdy Sprzedawca może ceny podnieść wedle uznania i tak naprawdę nie mamy na to wpływu. Mamy za to wpływ na to czy zaakceptujemy podwyżki czy też nie ale to już temat na oddzielną dyskusje. Pozdrawiamy Zespół BezStrat
...
Następna strona