Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Prokuraturze Krajowej 28 prokuratorów wnioskowało o utajnienie oświadczenia majątkowego

11
Podziel się:
W Prokuraturze Krajowej 28 prokuratorów wnioskowało o utajnienie oświadczenia majątkowego
(rafabordes, Pixabay (CC0))

- Prokuratorzy mogą wnioskować o utajnienie ich oświadczeń majątkowych, jeśli ich ujawnienie informacji byłoby zagrożeniem dla nich lub ich bliskich - informuje Prokuratura Krajowa. W PK na 178 prokuratorów 28 złożyło wnioski o utajnienie oświadczeń; pięć z nich rozpatrzono pozytywnie.

Zarządzenie prokuratora krajowego dot. publikacji oświadczeń majątkowych prokuratorów zaczęło obowiązywać 10 maja br.; zostało wydane na podstawie regulaminu z 15 kwietnia. Regulamin ten - wydany w formie rozporządzenia - wprowadził przepis, w myśl którego szefowie poszczególnych jednostek prokuratury wskazują sposób udostępniania oświadczeń o stanie majątkowym.

"Prokurator Krajowy publikuje na stronie internetowej Prokuratury Krajowej informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym: prokuratorów regionalnych; prokuratorów Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej; prokuratorów okręgowych.

Właściwy prokurator regionalny publikuje na stronie internetowej prokuratury regionalnej informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym prokuratorów prokuratury regionalnej zaś właściwy prokurator okręgowy publikuje na stronie internetowej prokuratury okręgowej informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym prokuratorów prokuratury okręgowej i prokuratorów prokuratur rejonowych na obszarze działania prokuratury okręgowej" - wyjaśniła w komunikacie przesłanym PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak sprecyzowała, publikacji podlegają informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych prokuratorów złożonych po 31 grudnia 2015 r.

Bialik poinformowała także, że na wniosek prokuratora, który złożył oświadczenie, jego przełożony może podjąć decyzję o objęciu informacji zawartych w oświadczeniu "ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych". Może to nastąpić np. w sytuacji, gdy ujawnienie informacji zawartych w oświadczeniu majątkowych mogłoby spowodować zagrożenie dla prokuratora lub jego bliskich.

"W Prokuratorze Krajowej na 178 oświadczeń majątkowych, 28 prokuratorów złożyło wniosek o utajnienie ich oświadczeń majątkowych. Pięć z tych wniosków zostało rozpoznanych pozytywnie. Pozostałe zostały rozpatrzone negatywnie i dane zawarte w tych oświadczeniach są jawne i dostępne na stronie internetowej Prokuratury Krajowej" - dodała rzeczniczka PK.

pap
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Pola
4 lata temu
Muszą podać nazwiska?
MILIONY
4 lata temu
Nikt UCZCIWY nie ukrywa majątku SŁUSZNIE wypracowanego
Lucek
4 lata temu
Czyli nakradli MILIONY boją się że stracą BIEDNE HIENY
MAJATEK !
4 lata temu
Pewnie wspolpracuja z bandziorami i maja cos do ukrycia !
wróg publiczn...
4 lata temu
czyli 28 prokuratorów boi się dociekliwości dziennikarzy, są umoczeni i dlatego to robią