Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sędziowie nie ujawnią majątków. Wykorzystali przepisy przeciwko zarządzeniom Ziobry

412
Podziel się:

Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, który zdecydował się na upublicznienie oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów

Sędziowie nie ujawnią majątków. Wykorzystali przepisy przeciwko zarządzeniom Ziobry
(Bartosz Krupa/East News)
bEJWerNN

Z dniem 6 stycznia weszła w życie ustawa ujawniająca złożone po tym terminie oświadczenia majątkowe sędziów. Wielu prawników złożyło dokumenty jednak przed tą datą, dzięki czemu ich stan posiadania zostanie nieujawniony w całym 2017 roku – pisze Dziennik.pl.

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nowa kara dyscyplinarna to główne założenia nowelizacji przepisów, które zatwierdziła we wrześniu ubiegłego roku Rada Ministrów.

Resort sprawiedliwości, kierowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę, wprowadził zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów oraz obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej. Oznacza to, że każdy może sprawdzić stan posiadania sędziów i prokuratorów w internecie.

bEJWerNP

Takie zmiany nie podobają się środowiskom prawniczym, zwłaszcza, że Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, który zdecydował się na upublicznienie oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów – o czym pisaliśmy w WP money.

"Proponowane zmiany nie są uzasadnione żadnymi racjonalnymi względami" - protestowało w oficjalnym stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. "To ingerencja w sferę prywatną sędziów i naruszenie konstytucyjnego prawa do prywatności".

W ramach protestu przeciwko narzucaniu przez ministra Ziobrę nowych wymogów sędziowie wykorzystali furtkę w prawie – pisze Dziennik. W jaki sposób? Składając swoje oświadczenia majątkowe przed datą 6 stycznia, pomimo że mają na to czas do końca marca. W ten sposób obowiązek ten odwlekli na 1,5 roku.

bEJWerOq
KOMENTARZE
(412)
Ziom
5 lata temu
Ludzie... nikt nikogo nie wykiwał. Czy dalej uważacie że oni przy władzy są tacy głupi. Niezależnie od danej partii. To oczywiste że było to zrobione specjalnie. Ustawa dawała taki wachlarz ochronny dla kolegów i koleżanek. Mają czas obecnie na rozpisane majątku,to proste jak drut w kieszeni.
rw
5 lata temu
W tytule powinno być : Sędziowie wykiwali polaków !
kk212
5 lata temu
Na złodzieju skóra gore. Znamy to przysłowie.
bEJWerOr
polok
5 lata temu
To się tak tylko im wydaje. Jak polecą na prowincję to zobaczą kto kogo wykiwał.
rafał rumel
5 lata temu
Kupie dom od sędziego w cenie deklarowanej w oświadczeniu majątkowym.
...
Następna strona