Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Oświadczenia majątkowe sędziów w internecie

16
Podziel się:

Do piątku mają się pojawić w internecie - w Biuletynach Informacji Publicznej sądów - oświadczenia majątkowe sędziów za 2016 r. Taki wymóg wprowadziła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada zeszłego roku.

Oświadczenia majątkowe sędziów w internecie
(Bartosz Krupa/East News)

To "niespodzianka" od Zbigniewa Ziobry.

Oświadczenia majątkowe sędziów zamieścił już m.in. Sąd Najwyższy.

- Sąd ma obowiązek na swojej stronie internetowej opublikować do 30 czerwca oświadczenia majątkowe składane przez sędziów i to wynika wprost z ustawy. SN spełnił swój obowiązek i opublikował oświadczenia majątkowe sędziów, którzy składają je na ręce I prezes SN - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Dodał, że oświadczenia były składane przez sędziów od początku roku.

Do trzech lat więzienia

Nowelizację 10 ustaw Sejm uchwalił 30 listopada 2016 r. 20 grudnia podpisał ją prezydent Andrzeja Duda. Ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw 22 grudnia.

Nowela wprowadziła zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów. Nieujawniane są tylko dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz umożliwiające identyfikację ruchomości sędziego (np. numery rejestracyjne samochodu). Oświadczenie może być utajniane, gdy jawność rodziłaby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Minister sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia tej tajności. Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi do trzech lat więzienia.

Zobacz także: Zobacz też, ile zarabiają sędziowie:

Zgodnie z jednym z przepisów nowelizacji "do oświadczeń majątkowych sędziów złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe". W związku z tym w internecie do piątku znajdzie się część spośród złożonych przez sędziów oświadczeń majątkowych za 2016 r. Przepisy weszły bowiem w życie 6 stycznia, więc oznacza to, że oświadczenia za ubiegły rok złożone przez sędziów do 5 stycznia nie podlegają opublikowaniu.

Jak informuje sędzia Tomasz Szymański, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie, zamieszczone na stronie tego sądu oświadczenia będą dotyczyły około jednej trzeciej sędziów okręgu apelacji krakowskiej.

- Pozostali złożyli oświadczenia przed terminem wejścia w życie ustawy - tłumaczy.

Niespodzianka od ministra

- Zrobię pewną niespodziankę tym, którzy myśleli, że wywiną się i w tym roku ich oświadczenia nie będą jawne, dlatego że przygotowałem zmianę ustawy i również te oświadczenia, które oni myśleli, że utajnią, będą jawne. To jest dobra informacja dla społeczeństwa, a niekoniecznie radosna dla tych sędziów, którzy myśleli, że społeczeństwo wywiodą w pole i ukryją swoje oświadczenia majątkowe - mówił w kwietniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Obecnie przed trzecim czytaniem w Sejmie jest projekt nowelizacji ustroju sądów powszechnych autorstwa posłów PiS, który przede wszystkim zakłada zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości i wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom. Znalazł się w nim jednak również przepis przejściowy mówiący, iż "informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym sędziów złożonych przed dniem 6 stycznia 2017 r. według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. udostępnia się w BIP w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy". Na razie nie wiadomo, kiedy Sejm przejdzie do głosowania nad tą nowelizacją.

Oświadczenia majątkowe sędziów sądów powszechnych z poszczególnych apelacji będą upowszechniane - lub już zostały zamieszczone - na stronach internetowych poszczególnych sądów apelacyjnych. Na przykład oddzielna zakładka z oświadczeniami majątkowymi pojawiła się już na stronie Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie i dotyczy wszystkich sądów z obszaru apelacji rzeszowskiej - okręgów w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

- Oświadczenia zostały opublikowane w czwartek, 29 czerwca, czyli w wymaganym terminie - potwierdził sędzia Stanisław Sielski, rzecznik SA w Rzeszowie.

Z kolei - jak powiedział sędzia Szymański - oświadczenia majątkowe sędziów apelacji krakowskiej zostaną opublikowane na stronie sądu apelacyjnego w piątek pod koniec dnia pracy.

- Obecnie strona jest testowana, a oświadczenia przygotowywane i weryfikowane, m.in. pod względem eliminacji danych umożliwiających identyfikację miejsca zamieszkania lub położenia nieruchomości - dodał.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
eerreess
7 lat temu
Czyli na stronie prokuratury znajdę oświadczenia majątkowe prokuratorów?
uk
7 lat temu
a Zbyszek swoje oświadczenie majątkowe upublicznił?
lesseer
7 lat temu
sedzia to w wiekszosci ukladowy cymbał nieu ze znajomosciami iukladami
pasikonik
7 lat temu
pensja sedziego totylkokropla w morzu 80 % to dotacje zewnetrzne czyli łapówki prosze mi POwiedziec jak to mozliwe ze 35 leetni sedzia ma chalupe warta 500tys i furke za 150 tys bo chyba tyle nie zarabia
Izydor
7 lat temu
I co tak się wszyscy podniecać tymi oswiadczenia mi majątkowymi sedziow.Ciężko pracują a nie mają nawet w 20%tego co nieudacznik w ławach poselskich. ....ogrodnicy....wuefisCi. ...rolnicy...i inni