Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Oto pułapki na inwestujących w cyfrowe waluty. Ostrzegają przed piramidami

Oto pułapki na inwestujących w cyfrowe waluty. Ostrzegają przed piramidami

Bezpiecznym miejscem na zawieranie transakcji kryptowalutowych są giełdy wymiany kryptowalut lub stacjonarne kantory. Fot. Apaydin Alain/ABACA/EAST NEWS
Bezpiecznym miejscem na zawieranie transakcji kryptowalutowych są giełdy wymiany kryptowalut lub stacjonarne kantory.

 

Polskie Stowarzyszenia Bitcoin ostrzega przed oszustami i piramidami na polskim rynku walut cyfrowych. Jego prezes, Filip Pawczyński, chce zaostrzenia prawa.

 

Pomimo że w Polsce zostało zaostrzone prawo, "wciąż w naszym kraju rozwijają się zagraniczne piramidy finansowe, które tworzą własne tokeny cyfrowe, nazywając je kryptowalutami" – alarmuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, Filip Pawczyński.

W liście otwartym postuluje kolejny krok - rozszerzenie kar również o świadomych ich współpracowników. Jak pisze, wizja szybkich zysków początkowo nawet osiąganych nie powinna przesłaniać rzeczywistego modelu biznesowego, na których oparte są schematy piramid finansowych - prędzej czy później wszystkie one upadają.

Prezes Pawczyński przypomina, że bezpiecznym miejscem na zawieranie transakcji kryptowalutowych są dedykowane temu celowi podmioty prawne - giełdy wymiany kryptowalut lub stacjonarne kantory.

”Odradzamy zawierania tego typu transakcji w ramach spotkań "twarzą w twarz” lub wpłacając środki na indywidualne konta osób prywatnych czy nabywając kryptowaluty w zamian za opłacenie innych zakupów”. To częsta pułapka w którą wpadają niedoświadczeni inwestorzy.

Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami:

 

 

Większość działających w Polsce giełd i kantorów walut cyfrowych dokonuje weryfikacji tożsamości oraz utrzymuje przez kilka lat historię transakcji. Na straży tego stoi przyjęty ponad rok temu "Kanonu dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce”.

Tak kanon jak i lista podmiotów, które otrzymały certyfikat potwierdzający przystąpienie do porozumienia można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Polskie Stowarzyszenia Bitcoin ostrzega również, że prawdziwe kryptowaluty mają charakter zdecentralizowany, zaś ich emisja nie oparta jest na wielopoziomowych schematach typu MLM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bitcoin, kryptowaluty, giełda kryptowalut
Czytaj także
Polecane galerie
Niekryty Anonim
2018-05-13 23:30
A myślałem że o coś o ZUS-ie przeczytam (czyt. największej piramidzie finansowej w Państwie Polskim) :D :D :D
Szkoda słów na to co się w mediach czyta. Prasa ogłupia, tv też, w necie też ciężko o dobrą jakość materiałów. Trzeba selekcjonować!!
Miej rozum człowieku Drogi przed tym co czytasz! Trzymaj się dobrze. I nie wierz we wszystko co przeczytasz...

Z poważaniem
Niekryty Anonim
o nie
2018-05-11 14:18
Otóż prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin - Filip Pawczyński, powinien wiedziec co to ICO i na czym polega ryzyko. Tymczasem tworzy bałwany, i już wiadomo dla kogo pracuje. Do tego watpimy by ktokolwiek przy zdrowych zmysłach przelewał na konta osób prywatnych, a nie akceptowalnych podmiotów. Straszenie dzieci. A teraz zauważcie ile oszukanych osób jest przez domy maklerskie. Ten komentarz został zredagowany, by sprawdzic czy money go umieści, po raz czwarty.
Kamil
2018-05-11 13:41
Matematyka stosowana, informatyka szykują coraz to nowe niespodzianki. Rejestry rozproszone, kryptografia asymetryczna, łańcuchy bloków... A będzie tego coraz więcej, w coraz szybszym tempie. Warto, by i w naszym kraju ktoś wziął się w końcu za edukację. Inaczej skończymy jak ci Białorusini, ktorym ktos sprzedawał złote, lśniące, okrągłe, nowiutkie bitcoiny.
Pokaż wszystkie komentarze (13)