Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Afera w USA. Ponad 400 osób oskarżonych o oszustwa w służbie zdrowia

2
Podziel się:

Wśród oskarżonych znajduje się sześciu lekarzy ze stanu Michigan, którzy podejrzani są o spiskowanie w celu przepisywania niepotrzebnych recept na opiaty, narkotyki o działaniu depresyjnym, do których należy m. in. heroina, opium i morfina.

Afera w USA. Ponad 400 osób oskarżonych o oszustwa w służbie zdrowia
(Keith Allison/Flickr)

Prokurator generalny i szef resortu sprawiedliwości Jeff Sessions ogłosił w czwartek, że ponad 400 osób zostało oskarżonych o oszustwa w sektorze służby zdrowia i handel środkami narkotycznymi. Dokonywali oni fałszywych obciążeń o szacowanej wartości księgowej ponad 1,3 mld dolarów.

Sessions określił to jako "największą operację przeciwko oszustwom w służbie zdrowia w historii USA". Dodał, że niektórzy lekarze, pielęgniarki i farmaceuci "zdecydowali się złamać złożoną przysięgę i postawili chciwość ponad dobrem ich pacjentów".

Wśród oskarżonych znajduje się sześciu lekarzy ze stanu Michigan, którzy podejrzani są o spiskowanie w celu przepisywania niepotrzebnych recept na opiaty, narkotyki o działaniu depresyjnym, do których należy m. in. heroina, opium i morfina.

Pracownik instytucji odwykowej na Florydzie miał rekrutować uzależnione od narkotyków osoby poprzez dawanie im kart podarunkowych do klubów ze striptizem. Byli oni wykorzystywani do przepisywania zabiegów i testów medycznych, których nigdy nie realizowano, o wartości 58 mln dolarów.

Przedstawiciele resortu podają, że ponad 120 osób zostało oskarżonych o nielegalne przepisywanie i dystrybucję narkotycznych środków przeciwbólowych, takich jak opiaty, na receptę. Są one przyczyną największej w historii USA liczby przedawkowań.

W 2015 roku ponad 52 tys. Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania narkotyków, co jest rekordem, a eksperci prognozują, że liczba ta cały czas rośnie.

Dyrektor FBI Andrew McCabe powiedział "w niektórych przypadkach widzieliśmy narkomanów tłoczących się na stojąco poczekalniach i czekających na recepty. One są wyrokami śmierci".

Sessions poinformował, że ponad 300 placówek służby zdrowia zostało zawieszonych bądź zakazano im uczestniczenia w federalnych programach opieki medycznej.

- Ci ludzie wydają się nieświadomi strasznych konsekwencji swojej chciwości. Ich czyny nie tylko pozwalały im się bogacić, często kosztem podatników, ale także uzależniały, bądź przyczyniały się do pogłębiania uzależnień - dodał prokurator.

Oskarżeni nielegalnie obciążali programy Medicare, Medicaid oraz program opieki dla członków sił zbrojnych, weteranów i ich rodzin. Zarzuty karne wskazują, że podejrzani wystawiali rachunki za niepotrzebne leki, które nigdy nie zostały wykupione, bądź wydane.

Zobacz także: Zobacz także: Jarosław Kaczyński o reformie służby zdrowia
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
mmm
6 lat temu
tam w usa to za wlasne pieniadze ciebie zamorduja idz do lekarza to wyjdziesz biedniejszy o jakies 30000$,i kaleka zostaniesz,tak jak zaczna,ciagac to konca nie ma ,a zab jak lecza to 4 razy zabieraja sie do wyleczenia tego samego zeba ,wyleczonego,az im trzeba powiedziec ze ostatniej wizyty przeciez pani skonczyla leczenie ,,odpowie tylka ,a....,i koniec,i nastepna wizyta to samo,500$u nich piechota nie chodi za wyleczenie zeba,oni moga rozbabrac i zdrowego byleby zarobic wszystko jedno
WERT
6 lat temu
Tak sie konnczy zabawa z komunistyczna sluzba zdrowia