Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakiet klimatyczny. "Jeśli premier Kopacz będzie twarda, prawica ją poporze"

0
Podziel się:

Jarosław Gowin zaznaczył, że nowa premier jest w trudnym położeniu, w którym została postawiona przez swojego poprzednika.

Pakiet klimatyczny. "Jeśli premier Kopacz będzie twarda, prawica ją poporze"
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

- _ Wszyscy politycy w Polsce zdają sobie z tego sprawę, jakim zagrożeniem dla naszej gospodarki jest to szaleństwo ekologiczne _ - powiedział wczoraj w programie TVP Info Jarosław Gowin (Polska Razem), mówiąc o pakiecie klimatycznym, który ma być zatwierdzony na październikowym szczycie UE. - _ Jeśli premier Ewa Kopacz będzie twarda w tej sprawie, prawicowa opozycja ją poprze - _zapewnił. Drugi gość stacji - Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej podkreślił, że jest za zachowaniem równowagi w ochronie środowiska i stwarzaniu warunków do gospodarczego rozwoju.

- _ W negocjacjach nie można zaczynać od weta, czasem trzeba na nim skończyć. Te rozmowy na razie zapowiadają się ostrożnie, więc jest nadzieja na to, że tego najsilniejszego, niekiedy obusiecznego miecza nie trzeba będzie wyciągać. Oby tak było _- skomentował kwestię polskich negocjacji poseł europoseł Szejnfeld.

-_ Wszystko co dotyczy klimatu jest dla nas w Europie i na świecie ważne. Z drugiej strony tenże klimat będzie mógł służyć ludziom tylko wtedy, gdy gospodarki będą się rozwijały i dawały szansę ludziom lepiej żyć _- podkreślił polityk PO.

Jarosław Gowin zaznaczył, że nowa premier jest w trudnym położeniu, w którym została postawiona przez swojego poprzednika. - _ Pamiętam, że na początku kadencji Donald Tusk kładł bardzo duży nacisk na tę sprawę. Nawet mogę powiedzieć, to chyba nie jest żadna tajemnica, iż Marcin Korolec został powołany na stanowisko ministra środowiska właśnie po to, żeby zablokować pakiet klimatyczny _ - powiedział lider Polski Razem.

- _ W ciągu ostatniego roku Donald Tusk stracił zainteresowanie tą sprawą. Wtedy nie rozumiałem o co chodzi. Teraz wiem, że przygotowując się do walki o stanowisko szefa Rady Europejskiej po prostu trochę odpuścił _ - stwierdził Jarosław Gowin.

Adam Szejnfeld stwierdził natomiast, że sytuacja nowej premier jest lepsza, bo będzie miała _ sojusznika w sercu Europy. _ Europoseł PO przyznał, że interesy krajów UE są sprzeczne, ale polscy politycy i dyplomaci pracują nad uzyskaniem korzystnej większości dla realizacji naszych interesów.

- _ Jeden sukces już mamy, idea budowania unii energetycznej krystalizuje się _ - podsumował Adam Szejnfeld chwaląc zabiegi Donalda Tuska m.in. o dywersyfikację surowcowych źródeł dla UE w tym sektorze.

_ Twarde warunki brzegowe _dotyczące negocjacji nad pakietem energetyczno-klimatycznym UE przedstawiła premier Kopacz w trakcie rozmowy z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem 6 października.

Na 23-24 października zaplanowano w Brukseli szczyt UE, który ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej po 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała na początku roku cel redukcji do 2030 r. emisji CO2 o 40 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)