Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palikot wzburzony wtargnięciem do PKW

0
Podziel się:

Twój Ruch zaapelował o natychmiastową reakcję w związku z wtargnięciem do siedziby PKW grupy protestujących osób.

Palikot wzburzony wtargnięciem do PKW
(PAP/Jakub Kamiński)
bEKiEVHF

Twój Ruch zaapelował do władz RP o _ natychmiastową reakcję _ w związku z wtargnięciem w nocy do siedziby PKW grupy protestujących osób. W oświadczeniu podpisanym przez lidera TR Janusza Palikota ugrupowanie wyraziło wzburzenie tymi wydarzeniami.

_ Zdaniem Twojego Ruchu odpowiedzialność polityczną za chuligańskie wybryki w PKW ponoszą Leszek Miller i Jarosław Kaczyński, którzy dzień wcześniej w czasie zarówno konferencji prasowych jak i wypowiedzi publicznych wspólnie podsycali nastroje antypaństwowe _ - czytamy w oświadczeniu.

Palikot podkreśla, że wtargnięcie do PKW _ doprowadziło do paraliżu i tak bardzo wolno postępujących prac _ Komisji. Tymczasem - jak zaznaczył w oświadczeniu - jak najdokładniejszego sprawdzenia wymagają wątpliwości wokół prawdopodobnych wyników wyborów samorządowych, a w szczególności informacje o wyjątkowo wysokiej liczbie głosów nieważnych.

bEKiEVHH

_ Brak odpowiedzialności za słowa, dążenie za wszelką cenę do zaistnienia w mediach oraz przymiarki do przyszłej koalicji PiS-SLD spowodowały, że temat niepokojącego wzrostu nieważnych głosów został przykryty zadymą prawicy w PKW _ - zaznaczono w oświadczeniu.

Twój Ruch zwrócił się ponadto z apelem do prezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego o odwołanie swoich przedstawicieli z PKW. _ Komisja ta w obecnym składzie utraciła zaufanie społeczne. Tylko w sposób demokratyczny, transparenty i poważny możemy pomóc odbudować autorytet państwa nadszarpnięty przez zamieszanie, chaos i bałagan związane z naliczaniem głosów przez PKW _ - napisał Palikot.

W czwartek wieczorem przed siedzibą PKW zorganizowano protest pod hasłem _ Stop manipulacjom wyborczym _ z udziałem m.in działaczy Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy i stowarzyszenia Solidarni 2010. Część protestujących weszła do budynku, do sali konferencyjnej PKW i nie chciała jej opuścić. W związku z tym PKW w czwartek późnym wieczorem zdecydowała o przerwaniu prac. W nocy policja usunęła kilkanaście osób z budynku.

Biuro prasowe PKW zapewniło, że przerwa w formalnych obradach państwowej komisji nie wpłynęła na przyjmowanie protokołów z terenu, które stale napływały. Pracowały też terytorialne komisje wyborcze, które kontynuowały ustalanie wyników wyborów.

bEKiEVHN

Lider PiS Jarosław Kaczyński i szef SLD Leszek Miller w środę zaapelowali o skrócenie kadencji samorządów wybranych 16 listopada i przeprowadzenie nowych wyborów. Ich zdaniem nieprawidłowości podczas niedzielnych wyborów było zbyt dużo, by można uznać ich rezultat. Kaczyński i Miller zorganizowali oddzielne konferencje prasowe po środowych konsultacjach między sobą, poświęconych sytuacji po wyborach samorządowych. Kaczyński zapowiedział wówczas złożenie w Sejmie projektu ustawy, która umożliwiłaby skrócenie kadencji samorządów, a tym samym rozpisanie nowych wyborów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKiEVIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)