Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież do biskupów: niepotrzebni księża klerykałowie i urzędnicy

0
Podziel się:

Kościół nie potrzebuje księży klerykałów i urzędników, bo to oddala ludzi od wiary. Potępił postawę unikania służenia innym.

Papież do biskupów: niepotrzebni księża klerykałowie i urzędnicy
(CPP / Polaris/East News)

Papież Franciszek oświadczył, że Kościół nie potrzebuje księży - _ klerykałów _ i _ urzędników _, bo to - jak dodał zwracając się do włoskich biskupów - oddala ludzi od wiary. Potępił postawę unikania służenia innym.

W przesłaniu do uczestników obrad Konferencji Episkopatu Włoch w Asyżu Franciszek stwierdził nawiązując do przygotowania kapłanów: _ Wiecie, że nie są potrzebni księża-klerykałowie, których zachowanie grozi tym, że może oddalić ludzi od Pana, ani księża urzędnicy, którzy pełniąc swoją rolę daleko od niego szukają pocieszenia _.

Księża, zauważył papież w orędziu odczytanym w trakcie inauguracji obrad, nie są _ turystami Ducha Świętego _, wiecznie niezadowolonymi. Muszą oni, podkreślił, poświęcić całe swe życie służbie innym. _ Separowanie się od innych po to, by się z nimi nie pobrudzić to największy brud _ - dodał papież. Przypomniał, że posługa kapłańska polega na _ uniżaniu _ się przed innymi.

Wcześniej papież Franciszek przestrzegł przed sianiem zgorszenia w Kościele, bo to, jak dodał, osłabia wiarę. W kazaniu podczas poniedziałkowej mszy w Domu świętej Marty przypomniał, że styl życia duchowieństwa i wszystkich chrześcijan musi być skromny i _ nienaganny _.

_ Skandal jest wtedy, gdy głosi się styl życia deklarując: jestem chrześcijaninem , a żyje się jak poganin, który nie wierzy w nic _ - powiedział papież. _ Wyznawana wiara to przeżywane życie _ - dodał.

W kazaniu, przytoczonym przez Radio Watykańskie, Franciszek nawiązał do słów z Ewangelii świętego Łukasza o tym, że lepiej, aby temu, kto sieje zgorszenie, _ kamień młyński zawieszono u szyi i wrzucono go w morze _.

Papież przypomniał, że święty Paweł wskazywał, jaki ma być styl życia kapłana: wolny od przemocy, wstrzemięźliwy i nienaganny. Ale to, dodał, dotyczy także wszystkich chrześcijan.

_ - Kiedy chrześcijanin albo chrześcijanka, którzy chodzą do kościoła, do parafii, nie żyją zgodnie z tą zasadą, wywołują zgorszenie _ - powiedział Franciszek. Zauważył, że często można usłyszeć od wiernych: _ Ja nie chodzę do kościoła, bo lepiej być uczciwym w domu i nie iść tam, jak ci, którzy chodzą, a potem robią to czy to _.

_ - Uważajcie na samych siebie! Wszyscy jesteśmy zdolni do tego, by powodować zgorszenie _ - podkreślił Franciszek. Zaznaczył następnie w kazaniu, że wszyscy powinni umieć zawsze przebaczać.

_ - Chrześcijanin, który nie jest zdolny do tego, by przebaczyć, sieje zgorszenie, nie jest chrześcijaninem _ - stwierdził papież. Apelował do wiernych, by nie ulegali _ ludzkiej logice _, która nie prowadzi do przebaczenia, ale do zemsty, nienawiści i podziałów. Dzieje się tak w tylu rodzinach, gdzie dzieci są wyrzucane przez rodziców, a małżonkowie rozstają się - dodał.

_ - Bez wiary nie można żyć nie wywołując zgorszenia _ - wskazał Franciszek. Wyraził przekonanie, że _ nikt dzięki książkom i udziałowi w konferencjach nie może zdobyć wiary _. To dar - przypomniał w kazaniu podczas mszy w kaplicy watykańskiego hotelu.

Z kolei przewodniczący włoskiego episkopatu kardynał Angelo Bagnasco w swym wystąpieniu w pierwszym dniu obrad wyraził opinię, że _ nowe formy _ życia rodzinnego _ mają za jedyny cel siać zamęt wśród ludzi i być swego rodzaju koniem trojańskim _. Słowa te watykaniści uznali za wyraźne odniesienie do związków homoseksualnych.

Kilka tygodni po szeroko komentowanym w mediach synodzie biskupów na temat rodziny kardynał Bagnasco stwierdził nawiązując do trwającej tam dyskusji: _ Miłość to nie tylko uczucie, to decyzja _. _ Dzieci nie są przedmiotami, które się produkuje, żąda lub się o nie spiera, nie służą spełnianiu pragnień dorosłych; to najsłabsze i najdelikatniejsze podmioty, mają prawo do taty i mamy _. Ocenił następnie: _ Nieodpowiedzialne jest osłabianie rodziny poprzez tworzenie jej nowych form _.

_ - Nihilizm, zapowiedziany ponad stulecie temu, krąży na Zachodzie, tworzy klimat i podporządkowuje umysły _ - dodał przewodniczący włoskiego episkopatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież znakomicie się sprzedaje. Wbrew woli Popularność, jaką się cieszy się papież całkowicie wbrew jego woli uruchomiono ogromny przemysł pamiątek i wydawnictw z nim związanych.
Papież dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Eksperci wśród faworytów wymieniają Franciszka. Szanse ma też prezydent Urugwaju i organizacja LGTB.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)