Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Monika Branicka
|

Paszport dla dziecka. O czym należy pamiętać?

1
Podziel się

Przygotowania do wakacji warto rozpocząć od sprawdzenia posiadanych dokumentów. Należy pamiętać, że w podróży dziecko też musi mieć własny dowód osobisty lub paszport.

Paszport dla dziecka. O czym należy pamiętać?
bEieAyHp

Jeszcze kilka lat temu, aby dziecko mogło wyjechać za granicę, wystarczyło wpisać jego dane do paszportu rodziców. Od 2012 roku małoletni muszą mieć osobny dokument. Czasem wystarczy wyrobić dowód osobisty. Bez paszportu nie da się jednak podróżować poza granicami Unii Europejskiej.

Ważność paszportu dla osoby dorosłej i małoletniej w wieku od 13. roku życia wynosi 10 lat, a dla dziecka - 5 lat. Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce (lub w konsulacie za granicą). Informacje o adresach poszczególnych placówek można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Termin realizacji wniosku nie przekracza zwykle 30 dni.

Kto może wyrobić paszport dla dziecka?

Wniosek w imieniu małoletniego składają rodzice (opiekunowie prawni) wspólnie, przy czym oboje muszą być obecni w urzędzie. O wydanie paszportu może też wystąpić jeden z rodziców lub opiekunów prawnych, jeśli:

bEieAyHr
 • druga osoba udzieli pisemnej zgody z podpisem, potwierdzonym przez konsula, urzędnika punktu paszportowego albo notariusza;
 • ma orzeczenie sądu z informacją, że druga osoba została pozbawiona władzy rodzicielskiej lub nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu;
 • ma orzeczenie sądu rodzinnego ze zgodą na wydanie paszportu dla dziecka;
 • ojciec dziecka pozostaje nieznany;
 • jedno z rodziców nie żyje.

Wniosek o paszport dla dziecka - jakie dokumenty dołączyć?

 • *wniosek o paszport *- druk jest dostępny u urzędnika biura paszportowego (nie można uzupełnić samodzielnie wydrukowanego formularza). Poszczególne rubryki należy uzupełnić drukowanymi literami. Złożony podpis nie powinien wykraczać poza ograniczającą ramkę.
 • zdjęcie do paszportu dziecka - kolorowa fotografia powinna być aktualna (zrobiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku) i spełniająca wymogi biometrii. Właściwe wymiary zdjęcia wynoszą 35 mm x 45 mm.
 • *dowód wpłaty za paszport - *potwierdzenie wniesienia opłaty za dokument;
 • *pisemna zgoda obojga rodziców - *w sytuacji gdy wniosek składa tylko jedna osoba, potrzebna będzie jej pisemna zgoda oraz dodatkowo jeden z dokumentów: 1) orzeczenie sądu z informacją, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka; 2) orzeczenie sądu rodzinnego ze zgodą na wydanie paszportu; 3) odpis aktu urodzenia dziecka w przypadku nieznanego ojca; 4) akt zgonu rodzica;
 • dowód tożsamości dziecka - jeśli posiada takowy dokument. Może to być poprzedni paszport, który pozostaje w użyciu lub ważny dowód osobisty.
 • *dowód wpłaty za paszport *- potwierdzenie poniesienia kosztów związanych z wyrobieniem dokumentu;

Ile kosztuje paszport dla małoletniego?

Opłata za wyrobienie paszportu dla dzieci młodszych niż 13 lat wynosi 30 zł, a dla osób pomiędzy 13. a 17. rokiem życia - 70 zł. Za dzieci z rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny rodzice zapłacą odpowiednio 15 zł i 35 zł.

bEieAyHx

Istnieją również dwa przypadki, w których wydanie paszportu może być bezpłatne. Jeśli wyjazd wiąże się z długotrwałym leczeniem lub operacją dziecka, które przebywa w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym oraz w sytuacji gdy paszport ma wadę techniczną - np. nie da się odczytać danych z mikroprocesora.

Na niższy koszt można też liczyć przy wymianie paszportu dla dziecka przed upływem jego ważności. O wysokości stawek decydują urzędnicy konkretnego punktu paszportowego. Do zniżki uprawniają trzy powody:

 • zmiana wyglądu dziecka w stosunku do wizerunku na zdjęciu paszportowym;
 • zmiana danych dziecka lub błąd w dotychczasowym identyfikatorze (np. niepoprawna data urodzenia);
 • w paszporcie brakuje miejsca na kolejne wizy lub stemple, potwierdzające przekroczenie granicy. *
bEieAyHy
bEieAyHS
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Grazia
5 lata temu
..taak ,europejskie dzieci muszą posiadać paszporty, Afryka i Azja...mimo ze to inny kontynent ,nie muszą