Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Wyłudzenia VAT. Gruza: dziesiątki miliardów złotych wyłudzonych przez mafię

21
Podziel się:

- Komisja w sprawie wyłudzeń VAT powinna wyjaśnić wszystkie kontrowersje związane z tym procederem. Mogłaby doprowadzić do ustalenia prawdy dotyczącej uszczelnienia i rozszczelnienia systemu podatkowego – tłumaczył Paweł Gruza, wiceminister finansów w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Komisja śledcza ma wyjaśnić czy i jak mafia okradała państwo
Komisja śledcza ma wyjaśnić czy i jak mafia okradała państwo (Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)

- Komisja w sprawie wyłudzeń VAT powinna wyjaśnić wszystkie kontrowersje związane z tym procederem. Mogłaby doprowadzić do ustalenia prawdy dotyczącej uszczelnienia i rozszczelnienia systemu podatkowego – tłumaczył Paweł Gruza, wiceminister finansów w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

W ostatnich wywiadach, Mateusz Morawiecki mówił, że komisja śledcza w sprawie wyłudzeń VAT jest potrzebna. W ślad za nim poszedł wiceminister finansów, Paweł Gruza, który w rozmowie z „Rzeczpospolitą” tłumaczył, że za czasów PO miała miejsce największa patologia finansowa III RP i trzeba to wyjaśnić.

Wiceminister uważa, że komisja śledcza powinna wyjaśnić, czy w latach 2007-2015 państwo robiło wszystko, by nie dochodziło do wyłudzeń VAT. W tym czasie budżet państwa tracił dziesiątki miliardów złotych w skali roku. Ważną osobą w tej sprawie jest Jan Vincent Rostowski, który w tym czasie był wiceministrem i ministrem finansów.

„Wyłudzili 60 mln zł” Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

Paweł Gruza na pytanie co sądzi o modlitwach ministra finansów za rządów PO-PSL, odpowiada jednoznacznie.

- Minister być może zmieni swe nastawienie, gdy podczas prac komisji na spokojnie przeczyta dokumenty, które były tworzone pod jego kierownictwem w ministerstwie – komentuje obecny wiceminister finansów w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Dodaje, że za rządów PO-PSL budżet był łatany pieniędzmi podatników. Dziura podatkowa była pogłębiana przez mafię stalową, paliwową, elektroniczną.

Na pytanie o to, kto mógłby zająć się taką komisją, odpowiada, że materia jest bardzo trudna, ale po tym w jak profesjonalny sposób zajęto się sprawą Amber Gold wie, że są parlamentarzyści, którzy mają odpowiednią narzędzia. Według ministra, przed komisją powinni stanąć ci, którzy nie reagowali na różne niepokojące sygnały.

Minister Rostowski mówił, że 90 proc. działań uszczelniających, które PiS sobie przypisuje, prowadziło jego ministerstwo. Paweł Gruza dementuje, że były minister mija się z prawdą i że wprowadzane przez poprzedni rząd zmiany miały dużo funkcjonalnych błędów, które uniemożliwiały ich wykorzystywanie.

- Sytuacja, która odziedziczyliśmy po Platformie jest wyjątkowo zła. Jesteśmy na szarym końcu Europy. Po dwóch latach rządów powoli pniemy się w górę w skuteczności systemu VAT – owskiego i przeciwdziałaniu wyłudzeniom – mówi Paweł Gruza.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
frolo
6 lat temu
Prosimy Pana Ministra o jedną informację, ile spraw o wyłudzenie VAT zostało zakończonych i jakie kary nałożone. Poza zniszczeniem jednego dystrybutora IT i czterech przegranych spraw w sądzie są jakieś wymierne efekty w zwalczaniu "mafii" ?
looj
6 lat temu
Jedyne co "wyłudza" VAT to PAŃSTWO!
zdziwisz sie....
7 lat temu
najwiecej wyłudzeń mają politycy..powinni od siebie zacząć kontrole!!! potem takie sieci mafine hoteli jak GOŁEBIEWSKI !!!! jak to jest że jeden moze budować !!bez zezwoleń i!! miliardowe inwestycje !!! zatrudniac i płacić na czarno... gdzie jest Pan Ziobro !!!!
Prawienormaln...
7 lat temu
Paweł Gruza, wiceminister finansów Syn bardzo podobny do ojca, Jerzego. Syn artysty a wyszedł na ministra, gratulacje.
Jan s.
7 lat temu
GDZIE byl PIS będąc w opozycji A teraz zwala wszystko na PO gdzie były organa do tego powołane CHCĄ się bawić w śledczych niech się bawią ale w ramach uposażenia poselskiego A nie za dofatkowe wynagrodzenie i to niemałe
...
Następna strona