Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Wi-fi w Pendolino miało być w tym roku. Ale nic z tego

17
Podziel się:

Znów przesuwa się data zainstalowania wi-fi w pociągach Pendolino. Miało być w wakacje, później do końca roku. To już jednak nieaktualne. Teraz szefostwo PKP Intercity podaje datę końca przyszłego roku. I tłumaczy, że to dla dobra pasażerów.

Kiedy będzie można wygodnie pracować w najnowocześniejszych pociągach w Polsce? Nowa data to koniec przyszłego roku.
Kiedy będzie można wygodnie pracować w najnowocześniejszych pociągach w Polsce? Nowa data to koniec przyszłego roku. (Krzysztof Olszewski/ wp.pl)

Nowoczesny pociąg, najszybszy na polskich torach. PKP Intercity dumnie nazywa go klasą "Premium". Wszystko pięknie, ale do czasu aż pasażer próbuje gdzieś zadzwonić albo popracować na laptopie. Złapanie zasięgu graniczy z cudem. To niezbyt wygodne, szczególnie, że znaczną część pasażerów jeżdżących Pendolino podróżuje służbowo.

Zobacz także: Zobacz też: Pendolino wreszcie się przyda. Przybywa linii, gdzie można jechać szybciej

Temat wi-fi w Pendolino to niekończąca się historia. Wielokrotnie pisaliśmy o niej na łamach money.pl. Swój początek ma jeszcze zanim PKP Intercity kupiło pociągi. Kolejarze nie wpisali wymagań dotyczących wi-fi w składach do warunków przetargowych. W branży zażarcie dyskutowano, czy nadwozie pociągu - tzw. pudło - ma się wychylać na zakrętach, czy nie. Ostatecznie kolejarze kupili nie wychylające się pociągi. O wi-fi zapomniano, lub w ogóle nie pomyślano. W efekcie najdroższe pociągi na polskich torach, po 20 mln euro sztuka, odpowiedniej instalacji nie mają.

PKP Intercity samo nie może położyć potrzebnych kabli, bo straci gwarancję na pociągi. Jak pisaliśmy w lutym, przewoźnik chce rozmawiać z producentem składów- koncernem Alstom - i liczy, że w wakacje wi-fi już będzie przynajmniej w części pociągów. Po wakacjach zostało wspomnienie, a wi-fi jak nie było tak nie ma. We wrześniu przewoźnik zapewniał, że prace trwają, a nawet wkraczają w "zaawansowane stadium".

To stadium jeszcze potrwa, bo termin znów się oddala. - Mam nadzieję, że do końca przyszłego roku już będzie wi-fi w Pendolino - mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity. - Staramy się jak najszybciej, bo wiemy, że taka jest potrzeba. Chodzi nie tylko o wi-fi, ale ważny jest jeszcze sygnał GSM, bo pasażerowie też mają problemy z telefonami. Chcemy to kompleksowo zrobić - dodaje.

A co mówi o zaawansowaniu prac? - Wchodzimy w następny etap procesu montażu wi-fi. Za tydzień lub dwa powstanie model montażu i będziemy przystępować już do zaawansowanych rozmów - tłumaczy.

Przypomnijmy. Pendolino jeździ po polskich torach już prawie trzy lata. PKP Intercity kupiło pociągi sześć lat temu.

Dlaczego nie można po prostu tego zainstalować? Ze względu na dobro pasażerów. - Musimy przede wszystkim dbać o pasażerów i o dostępność tego taboru - mówi Oniszczuk.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Jąderka
6 lat temu
Dlaczego dworzec PKP Warszawa Zachodnia nie jest przystosowany dla niepełnosprawnych i nie informuje się o tym pasażerów pociągów chcących przesiąść się właśnie na tym dworu z peronu na peron?
kto się zboga...
6 lat temu
Pendolino,to żaden komfort dla podróżujących. Pociągi z przedziałami mają komfort,a nie to badziewie,
olala
6 lat temu
Niestety z Gdyni do krakowa samochodem 2x szybciej pomimo korków w częstochowie :))
Kuba
6 lat temu
Internet jak najbardziej tak , ale telefon w pociągu to zmora , powinien być zagłuszany .
Podróżnik
6 lat temu
To może ze względu na własne dobro pasażerowie w ogóle nie powinni Pendolino podróżować? Mam jakieś dziwne uczucie deja vu, za czasów PRL też PKP robiły wiele dla dobra pasażerów. Przypomina mi to także kultową komedię Miś i motyw awarii tramwajów. XXI wiek, nowoczesny i szybki pociąg bez wi-fi. Cudzoziemcy, a trochę ich Pendolino podróżuje, nie mogą się nadziwić. A to Polska właśnie.