Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pensja dla pierwszej damy. Agata Duda dostanie etat

Parlamentarzyści PiS zapowiadają przygotowanie ustawy, która regulowałaby status pierwszej damy. Obecnie nie może ona pracować, nie ma własnego dochodu, a więc i opłaconych składek. Tym samym każda kadencja oznacza ubytek w emeryturze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Jakubowski KPRP)
Pierwsza Dama nie otrzymuje wynagrodzenia. Prezydent zarabia 20 tys. zł miesięcznie

Parlamentarzyści PiS zapowiadają przygotowanie ustawy, która regulowałaby status pierwszej damy. Obecnie nie może ona pracować, nie ma własnego dochodu, a więc i opłaconych składek. Tym samym każda kadencja oznacza ubytek w emeryturze.

- Oczekujemy do pierwszej damy, że zrezygnuje z pracy zawodowej i będzie pełnić funkcje reprezentacyjne, prowadzić działalność charytatywną. Pierwsze damy powinny otrzymywać normalne pensje, mieć etat – przekonuje na łamach "Super Expressu" wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Dlatego też, jak dodaje poseł Marek Ast, trzeba przygotować ustawę, która regulowałaby status pierwszej damy.

PiS wraca tym samym do pomysłu, który zgłaszał zaraz na początku kadencji. Proponowana pensja pierwszej damy miała wówczas wynosić około 13 tys. zł miesięcznie. Projekt jednak trafił do niszczarki.

Jak przypomina "SE”, Agata Duda jako nauczyciel mianowany zarabiałaby około 4 tys. zł. Teraz nie pracuje, nie zarabia, nie odkłada też składek. Zwyliczeń dziennika wynika, że jej emerytura z tego powodu będzie nawet o 400 zł niższa po jednej kadencji jej męża, prezydenta Andrzeja Dudy. Eksperci, na których powołuje się dziennik, szacują, że po 5 latach jej świadczenie wyniesie około 1900 zł miesięcznie.

Jednak majowy sondaż SW Research dla rp.pl pokazał, że ponad połowa ankietowanych Polaków (55,4 proc.) jest przeciwna pomysłowi przyznawania wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków Pierwszej Damy.

Podobnie wyglądają wyniki badań przeprowadzonych w kwietniu dla WP. 60 proc. ankietowanych uważało, że pensja małżonce prezydenta nie powinna przysługiwać. Za tym pomysłem był jedynie co czwarty respondent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.p

Tagi: płace, pierwsza dama, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2018

podatnik!Dlaczego? skoro ten czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego nie zaczął zrealizować obietnic wyborczych dzięki, którym przegrał Komorowski tj: nie … Czytaj całość

18-10-2018

XdAle jaja !!!!!!!!! To i na ośmiorniczki dajcie !!!!!!!!!! Męża stanu nie stać na utrzymanie ???! Ludzie utrzymują się z 1 pensji 1500zł !

18-10-2018

BodoJeszcze na tego darmozjada mamy płacić.

Rozwiń komentarze (668)