Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pentagon potwierdził próbę odbicia obywatela USA w Jemenie

0
Podziel się:

- Stany Zjednoczone nie będą tolerować uprowadzania swoich obywateli - mówił rzecznik Pentagonu.

Pentagon potwierdził próbę odbicia obywatela USA w Jemenie
(David B. Gleason/CC BY-SA 2.0/wikimedia)

Pentagon potwierdził dziś, że w listopadzie Stany Zjednoczone dokonały próby uwolnienia Amerykanina Luke'a Somersa, przetrzymywanego przez Al-Kaidę w Jemenie. Somersa nie było jednak w typowanym przez USA miejscu, ale inni zakładnicy odzyskali wolność.

O próbie uwolnienia 33-letniego fotoreportera Luke'a Somersa przez siły specjalne Jemenu przy wsparciu amerykańskich komandosów informowały wcześniej media. Tego samego dnia Al-Kaida Półwyspu Arabskiego opublikowała nagranie wideo, na którym grozi zabiciem Somersa, porwanego we wrześniu 2013 roku w Sanie.

W pisemnym oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że ministerstwu obrony zależało na _ dostarczeniu dokładnych informacji _ wobec faktu, że próbę odbicia zakładników opisywano w mediach. Potwierdzono wcześniejsze doniesienia o uwolnieniu ośmiu zakładników i o tym, że Somersa nie było w czasie operacji w budynku. Rzecznik dodał, że operację przeprowadzono we współpracy z Jemenem.

Szczegółów jednak nie ujawniono._ - Stany Zjednoczone nie będą tolerować uprowadzania swoich obywateli i będą pracować bez wytchnienia w celu uwolnienia zakładników i schwytania ich porywaczy _ - zapowiedział Kirby.

Wcześniej jemeńskie władze informowały, że przed operacją z budynku usunięto amerykańskiego dziennikarza oraz Brytyjczyka.

Według portalu SITE, monitorującego strony islamistyczne, mężczyzna, który pojawił się na nagraniu Al-Kaidy, to właśnie Somers. Mówi on, że został porwany w stolicy Jemenu ponad rok temu, że jego życie jest zagrożone i prosi o pomoc.

Stany Zjednoczone są głównym sojusznikiem władz w Jemenie w walce przeciwko Al-Kaidzie Półwyspu Arabskiego. Amerykanie prowadzą na terytorium Jemenu operacje z użyciem dronów przeciwko dżihadystom.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)