Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pfleiderer nie chce płacić kary za zmowę cenową. Szykuje się do wojny z UOKiK

Producent płyt do produkcji mebli Pfleiderer Group utworzył rezerwę na koszty kary za zmowę cenową od UOKiK. Rezerwa jest większa niż sama kara. Różnica to potencjalne koszty prawne. Spółka zamierza walczyć w sądzie. Twierdzi, że jest niewinna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pfleiderer)
Pfleiderer Group z Wrocławia przygotowała prawie 3 mln zł na prawników, którzy mają uchronić spółkę od kary za zmowę cenową

Pod koniec ub.r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta za zmowę cenową producentów płyt do produkcji mebli nałożył łącznie 135 mln zł kar na kartel, w którego skład wchodzić miały: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Ten ostatni w zamian za współpracę z urzędem uniknął sankcji finansowej. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna.

Z wymienionej kwoty 35,8 mln zł obciążyć ma Pfleiderer Group. W czwartek wieczorem Pfleiderer Group i jej spółka zależna - Pfleiderer Wieruszów poinformowały jednak o utworzeniu łącznie 38,68 mln zł rezerw związanych z decyzją UOKiK o nałożeniu kary za zmowę cenową.

To więcej niż kara nałożona przez urząd. 2,9 mln zł zarezerwowano na opłacenie prawników. W jakim celu?

- Rezerwy zostały zawiązane w celu zabezpieczenia środków finansowych na przewidywane koszty prawne związane z odwołaniem się od decyzji oraz na zapłatę ewentualnych kar w przypadku jeżeli spółka oraz Pfleiderer Wieruszów będą zobowiązane do zapłaty kar określonych w decyzji - podała spółka.

Pfleiderer podkreślił, że w toku przeprowadzonego audytu wewnętrznego spółka nie zidentyfikowała naruszeń prawa konkurencji, które uzasadniałyby wydanie decyzji UOKiK. W związku z tym spółki planują złożenie odwołań od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rezerwy zostały zawiązane ze skutkiem na 31 grudnia 2017 r.

Po karze ogłoszonej przez UOKiK w sprawie zmowy cenowej, akcje Pfleiderer Grajewo zeszły w grudniu ub.r. do najniższych poziomów od ponad roku, czyli poniżej poziomu 34 zł. W środę i czwartek poszły jednak w górę o łącznie prawie 10 proc. o w piątek są notowane powyżej 37 zł.

Notowania akcji Pfleiderer na GPW w ostatnim tygodniu

Grupa Pfleiderer to wiodący producent paneli na bazie drewna na największych europejskich rynkach, w Niemczech i Polsce, gdzie jest odpowiednio numerem 1 i 2 pod względem wielkości produkcji płyt wiórowych. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.

Tagi: zmowa cenowa, pfl, grj, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2018

jaAkcje idą w górę. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Słyszeliście o … Czytaj całość

21-01-2018

MasterSwiss Krono (...) w zamian za współpracę z urzędem uniknął sankcji finansowej - konfidenci donoszą?

21-01-2018

nesfecW Polsce w urzędach państwowych każdy jest traktowany jak złodziej

Rozwiń komentarze (3)