Notowania

energetyka
11.05.2017 17:02

PGE przejmie elektrociepłownie od Francuzów. Samodzielnie

Polska Grupa Energetyczna oraz francuska grupa EdF podpisały umowę, dotyczącą sprzedaży aktywów energetycznych EdF w Polsce. PGE zobowiązała się, że kupi je samodzielnie. Poprzednio przejęcie deklarowało konsorcjum Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe PGE)

Polska Grupa Energetyczna oraz francuska grupa EdF podpisały umowę, dotyczącą sprzedaży aktywów energetycznych EdF w Polsce. PGE zobowiązała się, że kupi je samodzielnie. Poprzednio przejęcie deklarowało konsorcjum Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika.

PGE, która wcześniej deklarowała udział na poziomie 60 proc. w transakcji przejęcia elektrociepłowni francuskiego EdF w Polsce, złożyła propozycję jako jedyny oferent. Zobowiązała się tym samym do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce.

Obejmują one akcje EDF Polska, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Poza tym transakcja obejmuje akcje ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Warunki umowy opcji sprzedaży (z ang. Put Option Agreement) dają EDF możliwość wezwania PGE do podpisania umowy sprzedaży akcji wymienionych aktywów, przy spełnieniu pewnych warunków, w tym uzyskaniu zgód korporacyjnych EDF na transakcję sprzedaży.

Umowa sprzedaży akcji może zostać zawarta w terminie do 26 lipca 2017 roku.

Pod koniec stycznia Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika - spółka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - podpisały porozumienie (memorandum of understanding) z EDF International dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie zakupu aktywów EDF w Polsce oraz badania due diligence w tym zakresie. W połowie marca PGNiG Termika odstąpiła od udziału w konsorcjum.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Tagi: energetyka, pge, eng, pgn, ena, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2017

michuza ile tusk sprzedał elektrownię Rybnik? i za ile ją teraz odkupimy?

11-05-2017

ipWypalone, nie ekologiczne kotły, wyeksploatowane turbiny i generatory więc francuskie firmy zabiorą fundusze remontowe jako własny zysk a jakiś … Czytaj całość

12-05-2017

tubylecNo i good - jeszcze Tepse tj. Orange od żabojadów oby ktoś z Polski odkupił (niekoniecznie Państwo), jakąś sieć marketów i.. powoli przestaniemy być … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)