Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PGE przejmie elektrociepłownie od Francuzów. Samodzielnie

PGE przejmie elektrociepłownie od Francuzów. Samodzielnie

Fot. mat. prasowe PGE

Polska Grupa Energetyczna oraz francuska grupa EdF podpisały umowę, dotyczącą sprzedaży aktywów energetycznych EdF w Polsce. PGE zobowiązała się, że kupi je samodzielnie. Poprzednio przejęcie deklarowało konsorcjum Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika.

PGE, która wcześniej deklarowała udział na poziomie 60 proc. w transakcji przejęcia elektrociepłowni francuskiego EdF w Polsce, złożyła propozycję jako jedyny oferent. Zobowiązała się tym samym do samodzielnego nabycia aktywów EDF w Polsce.

Obejmują one akcje EDF Polska, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni tj. Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Poza tym transakcja obejmuje akcje ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem 4 elektrociepłowni tj. Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Warunki umowy opcji sprzedaży (z ang. Put Option Agreement) dają EDF możliwość wezwania PGE do podpisania umowy sprzedaży akcji wymienionych aktywów, przy spełnieniu pewnych warunków, w tym uzyskaniu zgód korporacyjnych EDF na transakcję sprzedaży.

Umowa sprzedaży akcji może zostać zawarta w terminie do 26 lipca 2017 roku.

Pod koniec stycznia Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika - spółka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - podpisały porozumienie (memorandum of understanding) z EDF International dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie zakupu aktywów EDF w Polsce oraz badania due diligence w tym zakresie. W połowie marca PGNiG Termika odstąpiła od udziału w konsorcjum.

Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka, edf, pge, pgn, ena, eng, edf polska
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
tubylec
2017-05-12 07:55
No i good - jeszcze Tepse tj. Orange od żabojadów oby ktoś z Polski odkupił (niekoniecznie Państwo), jakąś sieć marketów i.. powoli przestaniemy być krajem neokolonialnym. Jakoś we Francji dominują francuskie firmy, w Niemczech niemieckie i to jest normalność - zatem generalnie dobrze by było, by w większości gospodarki firmy polskie miały z 60 - 70% udziału a pozostali gracze nie pozwolą im zbytnio spocząć na laurach (konkurencja musi być!)
ip
2017-05-11 21:37
Wypalone, nie ekologiczne kotły, wyeksploatowane turbiny i generatory więc francuskie firmy zabiorą fundusze remontowe jako własny zysk a jakiś głupawy polski inwestor zażąda pieniędzy od budżetu Państwa czyli polskich podatników. Era Gierkowska , budującą infrastrukturę przemysłową ówczesną nieremontowana a tylko eksploatowana dobiega końca. Drugiego Gierka i tamtego społeczeństwa już nie będzie. Zostali tylko spekulanci dobrem narodowym.
michu
2017-05-11 21:18
za ile tusk sprzedał elektrownię Rybnik? i za ile ją teraz odkupimy?