Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
04.08.2017 12:48

Gigantyczna inwestycja PGE na ukończeniu. Zaawansowanie przekroczyło 80 proc.

Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole przekroczyło 80 proc. - podała Polska Grupa Energetyczna. W najbliższym czasie planowany jest faza rozruch bloku nr 5.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piorog/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole przekroczyło 80 proc. - podała Polska Grupa Energetyczna. W najbliższym czasie planowany jest faza rozruch bloku nr 5.

Opolska inwestycja o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółkę zależną PGE. Wykonawcą jest konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Bloki opalane będą węglem kamiennym, którego roczne zużycie szacowane jest na ok. 4 mln ton.

Prace na placu budowy nowych bloków energetycznych trwają od początku lutego 2014 r.

- Osiągnęliśmy już gotowość rozproszonego systemu sterowania technologicznego i elektrycznego do rozpoczęcia prac uruchomieniowych. Trwają intensywne prace związane m.in. z kablowaniem obiektów i montażem rurociągów średnio i niskoprężnych oraz przygotowaniem do płukania układów olejowych turbiny bloku nr 5 - wskazał Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zobacz również: KE: Polska energetyka musi zmniejszyć emisję CO2

Obecnie trwa montaż turbozespołów dla bloków 5 i 6 oraz kotłów parowych wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także prace przy montażu elektrofiltrów oraz instalacji mokrego odsiarczania spalin.

"Niebawem inwestycja wkroczy w fazę rozruchu bloku 5 wraz z obiektami towarzyszącymi. Tzw. 'zimny rozruch' ma na celu przeprowadzenie prób odbiorowych urządzeń i wyposażenia z podaniem czynnika roboczego" - podano także.

- Nowoczesna technologia wykorzystywana przy budowie opolskich bloków pozwoli na znaczne ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, a ponadto zredukuje emisję dwutlenku węgla o ok. 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii - powiedział Henryk Baranowski, prezes PGE.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Tagi: energetyka, pge, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2017

lekarkaDumni ze spalania węgla ? Buraki, to technologia z XIX wieku.Spalany węgiel oznacza śmierć dla was, waszych dzieci i wnuków.

05-08-2017

LeonChwalicie się technologimi, których nikt wykształcony już nie stosuje, nawet w Chinach budują najwięcej energetyki odnawialnej a nie drogiej i … Czytaj całość

05-08-2017

Mały11,6 mld a atomowa ma kosztować 16 mld, wydajniejsza, czysta energia, no ale co by fedrowali nasze kopalniki.

Rozwiń komentarze (17)