Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pół miliarda na ratunek górnikom. Trzy spółki giełdowe wykładają kolejne pieniądze

Pół miliarda na ratunek górnikom. Trzy spółki giełdowe wykładają kolejne pieniądze

Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Kwotą łącznie 500 mln zł dokapitalizują Polską Grupę Górniczą trzy spółki giełdowe, kontrolowane przez państwo: PGNiG, PGE, Energa. Siedem miesięcy temu zainwestowały ponad miliard. Pieniądze mają iść na przejęcie od KHW kopalń węgla. Powstanie gigant górniczy, zatrudniający 43 tysiące osób.

W środę i czwartek decyzję o zainwestowaniu kolejnych środków w Polską Grupę Górniczą (PGG) podjęły trzy duże spółki giełdowe z większościowym udziałem państwa, nad którymi kontrolę sprawuje minister energii Krzysztof Tchórzewski. Najwięcej pieniędzy wyłoży lider na polskim rynku gazu PGNiG - 300 mln zł a dwie elektrownie: PGE i Energa dadzą po 100 mln zł.

Inwestorzy giełdowi źle przyjęli te wiadomości. Akcje wszystkich trzech spółek w czwartek spadają: PGNiG o 1,2 proc., a PGE i Energi po 2,3 proc.

- Pieniądze pójdą do Kompanii Węglowej, a PGNiG będzie tylko jednym z akcjonariuszy bez kontroli nad spółką - wskazuje Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. - Najważniejszy w inwestycjach jest kierunek zorientowany na dystrybucję, czy wydobycie gazu - podaje analityk. Tymczasem spółka "zużywa środki" na działalność, która jest poza jej kluczowym biznesem.

Inwestycja realizowana jest przez firmy zależne od spółek giełdowych: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGNiG Termika i Energa Kogeneracja, które w sierpniu wyłożyły już po 361 mln zł na dokapitalizowanie PGG. Kolejne pół miliarda dały wtedy państwowe przedsiębiorstwa: Węglokoks i TF Silesia.

"Dokapitalizowanie PGG przez PGNiG Termika ma nastąpić w transzach i być jednym ze źródeł finansowania planowanego nabycia przez PGG aktywów spółki Katowicki Holding Węglowy” - czytamy w komunikacie PGNiG.

Kopalnie i dług trafią do PGG

Za pozyskane przez PGG pieniądze spółka kupi cztery kopalnie od KHW, przejmując jednocześnie dług. Minister energii Krzysztof Tchórzewski informował w marcu, że wartość zbywanego na rzecz PGG majątku holdingu jest w przybliżeniu równa zadłużeniu KHW, przejmowanemu przez Grupę.

Łączne zadłużenie KHW wynosi około 2,5 mld zł. Z tytułu niewykupionych obligacji wierzycielami KHW są: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, PKO BP, BGK oraz DZ Bank AG Deutsche Zentral-Genossenschaftsbank. Poza ostatnim pozostałe są też obligatariuszami PGG.

Dług KHW wobec wymienionych instytucji wynosi około 1,4 mld zł. Ministerstwo Energii zabiegało o uzyskanie zgody banków na konwersję ok. 30-35 proc. zadłużenia KHW na udziały w PGG. W ten sposób banki zaspokoiły by część swoich roszczeń, otrzymując udziały w spółce. Kwestia tylko w tym, że udziały byłyby „trudno zbywalne” a ich wartość niepewna.

Powstanie gigant węglowy

PGG powstała dwa lata temu w celu przejęcia majątku bankrutującej Kompanii Węglowej. Przejęto wtedy 11 kopalń zatrudniających 35 tys. pracowników oraz zobowiązania finansowe. Podobny scenariusz ma miejsce teraz odnośnie Katowickiego Holdingu Węglowego. Powstanie w ten sposób największa górnicza firma w Europie, zatrudniająca ponad 43 tys. osób.

Zgodnie z porozumieniem układ zbiorowy z KHW zostanie rozwiązany, natomiast pracowników Holdingu obejmą zasady wynagradzania, obowiązujące w Polskiej Grupie Górniczej. Średnia pensja ma wynosić 6225 zł brutto.

Zarząd PGG udzielił gwarancji pracownikom, że warunki zatrudnienia i wynagrodzenia będą obowiązywały przez rok od fuzji, czyli do końca marca 2018 roku. Do tego czasu ma zostać wynegocjowany nowy, wspólny układ zbiorowy pracy.

pgnig, górnictwo, pge, energa, pgn, eng, pgg
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
alis
2017-05-06 19:56
kurde! to jak to jest - w kampanii wyborczej obecni przy władzy wrzeszczeli wręcz, że PO chce prywatyzować kopalnie, bo są nierentowne. Pani premier też mówiła, ze trzeba skończyć z dofinansowaniem z budżetu i ma receptę na rentowność - a teraz znów, kolejna zapomoga?
błażej
2017-04-04 13:08
dobrze ze gornictwo złapie teraz troche oddechu, połączone siły dwóch takich gigantów dadzą rewelacyjne efekty
mirek
2017-04-04 11:58
wreszcie tych pociotków ze zwizków zawodowych wywala, nie bedzie miejsca dla bumelantów z khw w pgg
Pokaż wszystkie komentarze (35)