Notowania

To pierwszy taki kontrakt. PGNiG podpisało umowę na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych

PGNiG podpisało kontrakt na dostawy gazu z USA. - To istotna zmiana dla całego regionu - powiedział Piotr Woźniak, prezes państwowego koncernu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
Kontrakt dotyczy dostaw przez pięć lat

PGNiG podpisało kontrakt na dostawy gazu z USA. - To istotna zmiana dla całego regionu - mówi Piotr Woźniak, prezes państwowego koncernu.

Umowa, o której poinformowały telewizyjne "Wiadomości", przewiduje dostawę drogą morską około 800 mln metrów sześciennych gazu. To pierwszy taki kontrakt na dostawę gazu ze Stanów Zjednoczonych do Polski oraz do Europy Środkowej i Północnej.

Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy konkurencyjność na rynku gazu

- To bardzo ważny moment, bo do tej pory mówiło się bardzo szeroko o tym, że tzw. średnio- czy długoterminowe zobowiązania między sprzedawcą amerykańskim a kupującym w Europie są praktycznie niewykonalne ze względu na zupełnie inne warunki kontraktowe. Otóż właśnie udowodniliśmy, że to jest możliwe - powiedział Piotr Woźniak.

- Na poważnie i konkretnie budujemy nasz portfel importowy LNG. Podpisaliśmy pierwszy w historii kontrakt na dostawy LNG z podstawowym punktem załadunku, czyli odbioru Sabine Pass. To jest jedyny terminal eksportowy Stanów Zjednoczonych - powiedział prezes PGNiG.

Wcześniej "dobre info" anonsował szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Wskazywał przy tym, że to efekt lipcowej wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Tagi: pgnig, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2017

Machala się brzytwy juz chwyta !.Jeżel Tuska do 2019 r. nie będzie siedział to i tak nie będzie miał do czego wracać !!! Sztandar PO i Nowoczsnej wyprowadzić !!! A i Angela już … Czytaj całość

21-11-2017

iudrNo i niech ktoś mi powie, że Putin nie jest mistrzem gry.

21-11-2017

marian50Tylko ile będziemy płacić za ten gaz ???? prawdopodobnie nie trzeba prowadzić "zimnej wojny " z Rosją i była by rura z gazom na zach. przez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (53)