Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielkie nadzieje PGNiG. Spółka szacuje złoża gazu Przemyśl

Wielkie nadzieje PGNiG. Spółka szacuje złoża gazu Przemyśl

Podstawą dla optymistycznych założeń są nie tylko wyniki wierceń, ale i badania sejsmiczne 3D Fot. PGNiG
Podstawą dla optymistycznych założeń są nie tylko wyniki wierceń, ale i badania sejsmiczne 3D

Nawet 20 mld m3 gazu. Tyle może uzyskać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ze złoża Przemyśl. To największe złoże gazu w Polsce.

- To nie jest potwierdzone, nie jest udokumentowane - powiedział prezes Piotr Woźniak podczas konferencji prasowej. Dodał, że podstawą dla optymistycznych założeń są nie tylko wyniki wierceń, ale i badania sejsmiczne 3D.

Spółka planuje kolejne wiercenia na badanym obszarze.

- Mam nadzieję, że do połowy, może końca 2019 r. będzie gotowy dodatek do dokumentacji, który wykaże, ile mamy de facto gazu w horyzoncie VII - powiedział prezes. Kolejne prace planowane są w perspektywie 2019-2021, na obszarze horyzontu VIIIa, a także rozpoznanie kolejnych.

Czas rachunków dobiega końca? Tauron szykuje dla klientów rewolucyjne rozwiązanie

 

 

Na początku lutego PGNiG poinformowało, że zakończyło próby na odwiercie eksploatacyjnym Przemyśl-290 w okolicy Ujkowic koło Przemyśla. W teście uzyskano wydatek absolutny gazu w ilości około 150 m3/min. Jak wówczas informowano, do końca roku planowane są jeszcze trzy odwierty.

Złoże Przemyśl jest największym złożem gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości - zawartość metanu wynosi ok. 98-99 proc. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie).

Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 - ropy naftowej a 48 - ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

górnictwo, hutnictwo
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
kk
2018-02-13 12:40
To złoże należy do Ukrainy. Przecież Przemyśl jest ukraiński
MICHNIK
2018-02-13 12:01
DAJĘ WAM SŁOWO.RZĄD POWIE GAZU NIE MA
WĘGLA NIE MA ROPY NIE MA .MIEDZI NIE MA .TRZYMAJĄ DLA NOWYCH GOSPODARZY
???
2018-02-13 11:58
I okaże się, że to gaz ukraiński
Pokaż wszystkie komentarze (4)