Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Złoże PGNiG w Pakistanie okazało się czterokrotnie większe. Kolejny odwiert zmienił szacunki

Złoże PGNiG w Pakistanie okazało się czterokrotnie większe. Kolejny odwiert zmienił szacunki

Odwiert Rizq-2 zawierać będzie jednak kilkukrotnie więcej gazu, niż wynikało z pierwszych testów Fot. Paweł Skraba/Reporter
Odwiert Rizq-2 zawierać będzie jednak kilkukrotnie więcej gazu, niż wynikało z pierwszych testów

Złoże w Pakistanie, gdzie PGNiG ma 25-letnią koncesję, okazało się czterokrotnie bardziej zasobne, niż oszacowano przy pierwszych odwiertach. To może zwiększyć wydobycie polskiej spółki w Pakistanie o aż jedną piątą.

W styczniu br. PGNiG otrzymało koncesję wydobywczą na złoże Rehman w Pakistanie, wydaną przez pakistański Directorate General of Petroleum Concessions (DGPC). Koncesja została wydana na 25 lat z możliwością przedłużenia. Według szacunków PGNiG z maja, po pełnym zagospodarowaniu złóż Rehman i Rizq produkcja gazu ziemnego w tych lokalizacjach może wynieść łącznie 2,5 mln m3 na dobę.

Te szacunki trzeba już skorygować w górę. Wyniki testów przeprowadzonych przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 w Pakistanie okazały się czterokrotnie wyższe niż podczas pierwszych badań. Spodziewany przyrost produkcji gazu ziemnego PGNiG w Pakistanie po podłączeniu do instalacji wydobywczej to ok. 140-170 tys. m3 na dobę.

Zobacz również: Ponad tysiąc złotych oszczędności na rachunkach. Policzyliśmy jak to zrobić


 

- Po podłączeniu otworu do instalacji wydobywczej spodziewany przez PGNiG przyrost produkcji gazu ziemnego w Pakistanie wzrośnie o ok. 140-170 tys. m3 na dobę (w przeliczeniu na wysoki metan ok. 124-148 tys. m3 na dobę) - podano w komunikacie.

Odwiert rozpoznawczy Rizq-2 wykonany został na złożu Rizq w ramach koncesji Kirthar, w prowincji Sindh. Prace wiertnicze dla PGNiG w Pakistanie wykonuje spółka zależna Exalo Drilling.

Pierwsze testy złożowe na odwiercie rozpoznawczym Rizq-2 wykonano w październiku 2017 r. Uzyskano wówczas wstępnie wynik przepływów na poziomie 28 m.sześc./min. Po przeprowadzeniu zabiegu szczelinowania hydraulicznego na przełomie listopada i grudnia br. pomiary dały wynik 128 m.sześc./min.

Produkcja w górę o 20 proc.

Podłączenie do instalacji wydobywczej planowane jest do końca lutego 2018 roku.

"Całkowita produkcja ze złóż w Pakistanie, na których operuje PGNiG, osiągnie tym samym poziom 1 mln m3 gazu ziemnego dziennie (w przeliczeniu na wysoki metan około 850 tys. m3)" - napisano w komunikacie. Oznacza to, że nowe szacunki zwiększą produkcję o aż 20 proc.

PGNiG ma 70 proc. udziałów w koncesjach, a 30 proc. należy do państwowej spółki Pakistan Petroleum Limited.

Pakistańskie złoża nie są jednak najwyraźniej na tyle kluczowe dla wyników PGNiG, żeby przejęli się tą informacją inwestorzy giełdowi. Kurs akcji polskiego potentata gazowego spadł o 0,2 proc. w piątek, po publikacji wiadomości.

Notowania akcji PGNiG w ostatnim tygodniu

 


gaz, pgnig, górnictwo, pakistan, pgn, wydobycie gazu
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
gfdgf
2017-12-28 14:48
przeciez oni to na miejscu opylą
Marek
2017-12-24 12:00
Białasy odwalą całą brudną robotę jak zwykle, a później opaleni cofną im koncesję i sami będą sprzedawać.
lkw
2017-12-24 11:52
20mln rocznie jak zarobia to będzie dobrze dla pgnige wystarczy na pobory dla prezesa .Szkoda mejsca na takie wiadomości
Pokaż wszystkie komentarze (58)