Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński: W przyszłym tygodniu kolejne spotkanie z bankami

0
Podziel się:

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ponownie spotka się z przedstawicielami Związku Banków Polskich. Chodzi o wypracowanie najlepszych, najbardziej elastycznych rozwiązań jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe - zarówno walutowe jak i złotówkowe.

Piechociński: W przyszłym tygodniu kolejne spotkanie z bankami
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ponownie spotka się z przedstawicielami Związku Banków Polskich. Jak wyjaśnił, chodzi o wypracowanie najlepszych, najbardziej elastycznych rozwiązań jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe - zarówno walutowe jak i złotówkowe.

Wicepremier spotkał się z przedstawicielami banków w czwartek. W piątek w Radiu Plus podkreślił, że rozmowy miały służyć zebraniu wszystkich _ praktyk z relacji bank-kredytobiorca _, tak by wypracować elastyczne rozwiązania - np. w zakresie łatwiejszego podmieniania gwaranta kredytu, możliwości zamiany większego mieszkania na mniejsze i odwrotnie. Zastrzegł, że chodzi nie tylko o osoby, które zaciągnęły kredyty w walucie, ale też te korzystające z kredytu w złotówkach.

_ Na przyszłotygodniowym spotkaniu zbierzemy wszystkie najlepsze rozwiązania _ - podkreślił wicepremier. Jak dodał, następnie spotka się z prezesami banków, szczególnie tych, które mają dużą akcję kredytową w obszarach kredytów mieszkaniowych.

Piechociński zaznaczył równocześnie, że polski system bankowy został poddany solidnemu audytowi, z którego wynika, że jest _ pewny, stabilny i przewidywalny _. _ W teście dokonywaliśmy nawet analiz, w których złoty osłabił swoją siłę o 25 proc. _ - dodał.

Wicepremier zapowiadając na początku tego tygodnia, czwartkowe spotkanie z przedstawicielami banków, mówił, że chce rozmawiać o sprawie kredytów udzielanych we frankach. Poinformował również, że jednym z rozwiązań, które proponuje, jest przełożenie spłat rat kredytu.

Obawy związane z kredytami we frankach pojawiły się w związku ze szwajcarskim referendum w sprawie m.in. zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii. Referendum ma się odbyć 30 listopada br. z inicjatywy konserwatywnej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która zebrała wymagane 100 tys. głosów. Szwajcarzy mają wypowiedzieć się, czy chcą zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) i sprowadzenia szwajcarskiego złota z zagranicy oraz zobowiązania SNB do zwiększenia rezerw w złocie z ośmiu do przynajmniej 20 procent.

Parlament i władza wykonawcza szwajcarskiej federacji wzywają do głosowania przeciwko inicjatywie SVP. Narodowy Bank Szwajcarii chce wręcz zablokować referendum. Według SNB ewentualna zgoda grozi ograniczeniami w polityce monetarnej.

Zdaniem niektórych analityków, gdyby Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum na tak, może dojść do gwałtownego umocnienia franka. W Polsce pojawiły się głosy, że frank może kosztować więcej niż 4 zł. To oznaczałoby ogromne kłopoty ok. 700 tys. kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty mieszkaniowe we frankach, w czasach, gdy helwecka waluta kosztowała 2 zł i którzy już teraz - przy kursie 3,5 zł za CHF - mają problemy ze spłatą zobowiązań.

Sprawą zainteresowała się premier Ewa Kopacz, która zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dotyczące reakcji na umocnienie się franka i wpływ tego na kredyt hipoteczny, nominowany we franku na polskim rynku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordzista chciał wyłudzić ponad 5 milionów W ubiegłym roku udaremniono 6 286 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 308,1 miliona złotych - wynika z raportu InfoDOK Związku Banków Polskich.
mBank i Związek Banków Polskich ostrzegają przed wirusem Atak polega na zamianie numeru bankowego z wypełnianego przelewu w serwisie transakcyjnym na inny podstawiony przez przestępców.
Bierzesz pożyczkę? Oto, co powinieneś wiedzieć Brakuje Ci pieniędzy na remont mieszkania lub zakup sprzętu AGD? Zobacz, co powinieneś wiedzieć zanim pożyczysz pieniądze.
Co z kredytami we frankach? Minister ma pomysł Jednym z rozwiązań jest przełożenie spłat rat kredytu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)