Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieniądze na drogi. 163 km dróg w Lubelskiem zostanie poprawiona

0
Podziel się:

40 samorządów w woj. lubelskim otrzymało dotacje na inwestycje drogowe z Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych. Zmodernizowanych zostanie prawie 163 km dróg za ponad 133 mln zł. Dotacja z budżetu państwa to ponad 60 mln zł.

Pieniądze na drogi. 163 km dróg w Lubelskiem zostanie poprawiona
(Shutterstock/jocic)

- To kolejne pieniądze na to, aby infrastrukturę drogową polepszyć, a jest to niezbędne do tego, aby te gminy i miasta się rozwijały - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Wojewoda dodał, że do 31 marca mają być przeprowadzone postępowania przetargowe; po ich rozstrzygnięciu będzie wiadomo, ile pieniędzy zaoszczędzono i które samorządy z tzw. listy rezerwowej otrzymają jeszcze dotacje w roku 2016.

Dofinansowanie z budżetu państwa dostało już 40 jednostek samorządowych - na budowę, przebudowę lub remonty dróg o łącznej długości blisko 163 km. 28 zadań inwestycyjnych dotyczy dróg gminnych o długości 48,14 km, a 13 zadań (realizowanych przez 12 jednostek samorządu powiatowego) dotyczy dróg powiatowych o długości 114,64 km.

3 mln zł dotacji przyznano m.in. miastu Biłgoraj na budowę ulicy Nowakowskiego, o długości ponad 2 km. Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan powiedział, że jest to droga prowadząca do osiedla mieszkaniowego, które powstało już kilkanaście lat temu. - Mieszkańcy jeździli dotychczas drogą prowizorycznie utwardzoną. Największe problemy są tam wiosną i jesienią. Mam nadzieję, że to będzie ostatni rok takich problemów dla mieszkańców osiedla - podkreślił.

Rosłan zaznaczył, że część przyznanej dotacji zostanie zwrócona, bo przetarg jest rozstrzygnięty i już wiadomo, że koszt budowy drogi będzie niższy od zakładanego.

Oszczędności poprzetargowe zapowiada również starosta lubelski Paweł Pikula. Powiat lubelski otrzymał 3 mln zł dotacji na przebudowę nawierzchni ponad 15 km drogi powiatowej łączącej gminy Jabłonnna i Krzczonów. Już wiadomo, że koszt tego zadania, szacowany początkowo na ok. 6 mln zł, wyniesie niecałe 4 mln zł. - To ważny odcinek drogi, niestety w bardzo złym stanie technicznym. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej dotacji - zaznaczył Pikula.

W programie rozwoju dróg gminnych i powiatowych dofinansowanie z budżetu państwa dla samorządów może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów, ale kwota dotacji nie może przekraczać 3 mln zł. Zadanie musi zostać ukończone w roku, w którym dotacja została udzielona.

W latach 2016-2019 w skali kraju przewidziano dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych w łącznej kwocie 4 mld zł (odpowiednio w kolejnych latach: 800 mln zł, 1 mld zł, 1,1 mld zł i 1,1 mld zł). To ma pozwolić na budowę, przebudowę i remonty około 2,2 tys. km dróg powiatowych i gminnych rocznie.

W każdym roku gmina (w tym miasto na prawach powiatu) może skorzystać z dofinansowania nie więcej niż jednego zadania, natomiast powiat może skorzystać z dofinansowania dwóch zadań.

Prowadzony w poprzednich latach Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych cieszył się w woj. lubelskim bardzo dużym zainteresowaniem samorządów. O dotacje w 2015 r. samorządy złożyły 138 wniosków dotyczących przebudowy ponad 380 km dróg, a województwo lubelskie z tego programu miało do rozdysponowania prawie 75 mln zł dotacji. W sumie dotacje w 2015 r. otrzymały 74 samorządy, na remonty i przebudowę łącznie 239 km wyremontowanych dróg.

W latach 2009-2014 w Lubelskiem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zostały zrealizowane 393 projekty o łącznej wartości około 641 mln zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)