Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ASF nie odpuszcza. Pierwsze ognisko wirusa na Podkarpaciu

16
Podziel się

W gospodarstwie, w którym potwierdzono ognisko choroby, hodowanych było 19 świń.

ASF nie odpuszcza. Pierwsze ognisko wirusa na Podkarpaciu
bEisYMJN

W gospodarstwie w miejscowości Nowe Sioło, w powiecie lubaczowskim, w którym potwierdzono ognisko choroby, hodowanych było 19 świń.

Służby weterynaryjne zastosowały już w gospodarstwie wszystkie procedury konieczne w przypadku stwierdzenia ogniska wirusa, czyli uśmiercenie i utylizację świń oraz dezynfekcję, o czym poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Powiatowy lekarz weterynarii w Lubaczowie wydał rozporządzenie określające obszar zagrożony wystąpieniem ASF, sposób jego oznakowania oraz postępowania. Obejmuje ono obszar gmin Cieszanów, Lubaczów i Oleszyce. Służby apelują też o zgłaszanie podejrzeń wystąpienia choroby u zwierząt przez hodowców oraz każdy przypadek znalezienia martwego dzika.

bEisYMJP

ZOBACZ TEŻ: Walka z ASF. Brakuje ok. 500 weterynarzy

Rekomendacje dla służb w związku z pierwszym przypadkiem choroby w regionie zostały wydane też podczas czwartkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

W tym roku odnotowano 80 ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Dotychczas wirus atakował zwierzęta na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

bEisYMJV

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bEisYMKq
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
czytelnik obi...
2 lata temu
Bzdura. Wszystko okazało się pomyłką. ASF się nie potwierdziło. Rolnik stracił hodowlę i pieniądze, a świnki życie i to w zupełnie niehumanitarny sposób. Niepotrzebnie
z dystansem
3 lata temu
Szkoda,że wirusa ASF nie można upartyjnić.
slawoj
3 lata temu
agentów roznoszących ta chorobę należy należy złapać i tym co roznoszą zaszczepić bo inaczej ich plany się powiodą - dziwne chorują świnie w chłopskich zagrodach a na duńskich czy amerykańskich fermach wszystko zdrowe a przecież te chłopskie świnie tez po lasie nie chodzą i z dzikami sie nie kolegują
bEisYMKr
RODO
3 lata temu
już na pewno było tam ASF....bzdury, bzdury, bzdury....to jest przymusowa likwidacja polskiego rolnictwa, zmowa weterynarzy. nie dało się unii zlikwidować polskich gospodarzy zmieniając przepisy związane z wymogami co do uprawy ziemi, roślin i tym podobne to likwidują przez wymuszone ogniska pseudo-choroby
obserator
3 lata temu
Scenariusz jest realizowany bez komentarza