Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Pełnomocnik rządu zabiera głos ws. gazu LNG z USA

24
Podziel się:

Realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastąpi za kilka lat, bo większość infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.

Pełnomocnik rządu zabiera głos ws. gazu LNG z USA
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu - ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak zauważył, długoterminowe kontrakty realizowane obecnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opiewają na ok. 3 mld m. sześc. LNG rocznie, a gazoport będzie mógł przyjąć po rozbudowie 7,5 mld m. sześc. gazu. - To daje 4 mld przepustowości gazoportu, więc jest o czym rozmawiać - powiedział Naimski w sobotę.

- Łatwo zobaczyć, że jest przestrzeń do tego, żeby mówić o kontraktach następnych, czy to spotowych, czy też średnioterminowych i PGNiG jest w tej chwili w trakcie rozmów z amerykańskimi firmami i jest duża szansa na to, że to się zakończy pozytywnie, że gaz zostanie zakontraktowany - dodał pełnomocnik.

Jak zaznaczył, realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastąpi w perspektywie kilku lat, bo większość infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.

Zobacz także: Zobacz także: czy będzie podwyżka cen paliw? Tego chce PiS

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował podczas swojej wizyty w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Prezydent Polski Andrzej Duda mówił m.in., że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Na początku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
henk
4 lata temu
Naprawda myslicie ze CENA GAZU z USA bedzie nizsza niz z gaspromu ZAPOMNIJCIE Amerykania to biznes bez litosci
Polak
4 lata temu
Każdy tak zwany rząd nie powinien mieć prawa zawierania umów dłużej jak trwa jego kadencja a taki rząd jaki jest teraz w szczególności
kpt.cook
5 lata temu
Gazowce w czasie sztormu toną i czasem ktoś im pomaga .......tak tylko przypominam.
sss
5 lata temu
jeszcze potrzebny gaz Norweski wtedy ok
CENA -CISZA
5 lata temu
Cena 2x droższa niz z Rosji
...
Następna strona