Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pełnomocnik rządu zabiera głos ws. gazu LNG z USA

Realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastąpi za kilka lat, bo większość infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu - ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak zauważył, długoterminowe kontrakty realizowane obecnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opiewają na ok. 3 mld m. sześc. LNG rocznie, a gazoport będzie mógł przyjąć po rozbudowie 7,5 mld m. sześc. gazu. - To daje 4 mld przepustowości gazoportu, więc jest o czym rozmawiać - powiedział Naimski w sobotę.

- Łatwo zobaczyć, że jest przestrzeń do tego, żeby mówić o kontraktach następnych, czy to spotowych, czy też średnioterminowych i PGNiG jest w tej chwili w trakcie rozmów z amerykańskimi firmami i jest duża szansa na to, że to się zakończy pozytywnie, że gaz zostanie zakontraktowany - dodał pełnomocnik.

Jak zaznaczył, realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastąpi w perspektywie kilku lat, bo większość infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.

Zobacz także: czy będzie podwyżka cen paliw? Tego chce PiS

Prezydent USA Donald Trump zadeklarował podczas swojej wizyty w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Prezydent Polski Andrzej Duda mówił m.in., że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Na początku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Tagi: gaz lng, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-07-2017

Ekonomista AMATORRachunek ekonomiczny -towaru + koszty transportu i ubezpieczenia ile będą wynosiły ? Towar wieziony z Norwegii ok.500 km a 7 tys. z USA ?

16-07-2017

Mam wiedzę O NIKCZEMNYM AMTen Naimski brał udział z maciarem przy próbie IZOLOWANIA Wałęsy w 1992 roku !!!

15-07-2017

bbALE JAKA JEST CENA TEGO GAZU?? Czy ktoś z rządu ma kalkulator? umie odejmować i dodawać? USA ma jeden z najdroższych gazów na świecie i pewnie we … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)