Notowania

Szable, wysokie buty i nowe mundury. PiS bierze się za reformę straży marszałkowskiej

Funkcjonariusze straży marszałkowskiej od Nowego Roku mają zostać wyposażeni w… szable. Tak przewiduje projekt ustawy o tej formacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcin Obara)
Strażnicy blokowali 16 grudnia dostęp do Sali Kolumnowej

Funkcjonariusze straży marszałkowskiej od nowego roku mają zostać wyposażeni w... szable. Tego chcą posłowie PiS, którzy przygotowali specjalny projekt ustawy.
Marszałek Marek Kuchciński i inni posłowie czują się zagrożeni? Parlamentarzyści PiS przygotowali projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej, który zakłada zwiększenie liczebności tej formacji, przyznanie funkcjonariuszom przywilejów emerytalnych oraz wyposażenie ich w szable.

Więcej strażników do ochrony posłów

Kolejne kryzysy sejmowe doprowadziły do tego, że do tej pory niewidoczna straż marszałkowska, o której mówiło się niewiele, stała się wyjątkowo ważną formacją, często pokazywaną w mediach. To jej funkcjonariusze blokowali dostęp do Sali Kolumnowej, gdzie posłowie PiS zatwierdzali budżet oraz pilnowali stołu prezydialnego w trakcie prac nad ustawami o sądownictwie.

Zobacz też, co szef PO myślał o proteście sejmowym z grudnia 2016 r.:

Jak wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej", dziś posłowie PiS przedstawią projekt ustawy o straży marszałkowskiej, co stanowić będzie nową jakość w jej historii. Dotychczas straż była tylko "rozdziałem" ustawy o BOR. Tymczasem w nowym dokumencie ma znaleźć się pomysł zwiększenia ze 160 do 280 liczby członków formacji (posłów jest 460 – red.) oraz przyznania im przywilejów emerytalnych. Koszt utrzymania liczniejszych zastępów straży ma wynieść 15 mln zł w roku 2018.

Szable u boku

Uzasadnieniem dla zatrudnienia większej liczby strażników jest przejęcie przez SM od BOR obowiązku przeprowadzania kontroli pirotechnicznych osób wchodzących do Sejmu oraz oddanie do użytku nowego sejmowego budynku. Równocześnie za 2 mln zł zakupione ma zostać uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie dla strażników. Marszałek Sejmu chce, by mieli oni wysokie buty i szable, którymi będą salutować, co nawiąże do tradycji przedwojennego oraz... węgierskiego parlamentaryzmu.

Tagi: straż marszałkowska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2017

40 i 4Powinni mieć halabardy i zakute łby

28-10-2017

gośćJuż bardziej głupszego pomysłu to nie słyszałam szable ktoś się chyba z głupim na rozum zamienił

28-10-2017

MarianKonie...dawać im konie....i jeszcze skrzydła...koniecznie skrzydła...

Rozwiń komentarze (203)