Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Szable, wysokie buty i nowe mundury. PiS bierze się za reformę straży marszałkowskiej

203
Podziel się:

Funkcjonariusze straży marszałkowskiej od Nowego Roku mają zostać wyposażeni w… szable. Tak przewiduje projekt ustawy o tej formacji.

Strażnicy blokowali 16 grudnia dostęp do Sali Kolumnowej
Strażnicy blokowali 16 grudnia dostęp do Sali Kolumnowej (Marcin Obara)

Funkcjonariusze straży marszałkowskiej od nowego roku mają zostać wyposażeni w... szable. Tego chcą posłowie PiS, którzy przygotowali specjalny projekt ustawy.
Marszałek Marek Kuchciński i inni posłowie czują się zagrożeni? Parlamentarzyści PiS przygotowali projekt ustawy o Straży Marszałkowskiej, który zakłada zwiększenie liczebności tej formacji, przyznanie funkcjonariuszom przywilejów emerytalnych oraz wyposażenie ich w szable.

Więcej strażników do ochrony posłów

Kolejne kryzysy sejmowe doprowadziły do tego, że do tej pory niewidoczna straż marszałkowska, o której mówiło się niewiele, stała się wyjątkowo ważną formacją, często pokazywaną w mediach. To jej funkcjonariusze blokowali dostęp do Sali Kolumnowej, gdzie posłowie PiS zatwierdzali budżet oraz pilnowali stołu prezydialnego w trakcie prac nad ustawami o sądownictwie.

Zobacz też, co szef PO myślał o proteście sejmowym z grudnia 2016 r.:

Jak wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej", dziś posłowie PiS przedstawią projekt ustawy o straży marszałkowskiej, co stanowić będzie nową jakość w jej historii. Dotychczas straż była tylko "rozdziałem" ustawy o BOR. Tymczasem w nowym dokumencie ma znaleźć się pomysł zwiększenia ze 160 do 280 liczby członków formacji (posłów jest 460 – red.) oraz przyznania im przywilejów emerytalnych. Koszt utrzymania liczniejszych zastępów straży ma wynieść 15 mln zł w roku 2018.

Szable u boku

Uzasadnieniem dla zatrudnienia większej liczby strażników jest przejęcie przez SM od BOR obowiązku przeprowadzania kontroli pirotechnicznych osób wchodzących do Sejmu oraz oddanie do użytku nowego sejmowego budynku. Równocześnie za 2 mln zł zakupione ma zostać uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie dla strażników. Marszałek Sejmu chce, by mieli oni wysokie buty i szable, którymi będą salutować, co nawiąże do tradycji przedwojennego oraz... węgierskiego parlamentaryzmu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(203)
Żmij
7 lat temu
Teraz każdy strażnik to będzie karate kid. Tylko tchórze i maluczcy oraz nieuczciwi boją się społeczeństwa i się obstawiają. Może mają w pamięci Rumunię.
Lechhhh
7 lat temu
Skoro Marszałek chce by było jak kiedyś na Węgrzech to tylko czekać aż Orban zostanie nowym premierem
Jasiek
7 lat temu
W PiS mówią, że uczciwy nie ma się czego obawiać. A widać ich uczciwość z daleka i dla tego te szable.
zep
7 lat temu
Chorzy ci ludzie.
remik
7 lat temu
Kuchciński niech te szable kupi z własnej kasy, skoro ma taki kaprys. A sobie niech zafunduje łopatkę i stuknie się w ten pusty sagan, bo takiego miernego Marszałka, to nawet za komuny nie było. To jest profanacja Sejmu przez takiego Marszałka. Żenada, to jest mało powiedziane.
...
Następna strona