Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe 2014
17.11.2014 10:30

PiS zapowiada: będziemy rządzić samodzielnie

Według Marcina Mastalerka, wysoki wynik PSL to też dobry prognostyk dla PiS w wyborach parlamentarnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

PiS liczy na samodzielne rządy w niektórych samorządach. Rzecznik partii Marcin Mastalerek powiedział, że tylko rządy bez koalicjanta gwarantują realizację programu. Rzecznik partii zapowiada inicjatywę ustawodawczą, która ma wyeliminować nieprawidłowości w głosowaniu.

Każde miejsc w kraju ma swoją specyfikę, ale wygrana PiS jest wyraźna - dodał Marcin Mastalerek. Z kolei PO może uznać za porażkę, że druga tura zostanie przeprowadzona między innymi w Gdańsku i Wrocławiu.

Według Marcina Mastalerka, wysoki wynik PSL to dobry prognostyk dla PiS w wyborach parlamentarnych. Rzecznik PiS tłumaczył, że jest to elektorat, o który jego partia może skutecznie walczyć.

Rzecznik partii zapowiada inicjatywę ustawodawczą, która ma wyeliminować nieprawidłowości w głosowaniu. Mastalerek w radiowej Jedynce podkreśla, że zmiany w organizacji wyborów są niezbędne i liczy na wsparcie innych partii w naprawie obecnego systemu. Chodzi zarówno o zapewnienie większej przejrzystości procesowi wyborczemu i jego większej sprawności. Przed i w trakcie wczorajszych wyborów zanotowano kilkaset incydentów wyborczych dotyczących głównie łamania ciszy wyborczej, ale też braku kart do głosowania.

Z kolei Państwowa Komisja Wyborcza po raz kolejny nie podołała szybkiemu zliczeniu głosów - system informatyczny PKW zawiesił się wczoraj wieczorem i zaczął ponownie działać dziś rano. Dodatkowo w niektórych miejscach przerwano liczenie głosów. Nie udało się zliczyć nawet głosów w Warszawie, gdzie o godzinie 6.00 rano było przeliczonych mniej niż procent protokołów z komisji wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła na razie cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania. W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast frekwencja wyniosła 47, 68 proc. - powiedział przewodniczący PKW - Stefan Jaworski.

W niektórych miastach przeliczono już wszystkie głosy. Tak było między innymi w Lublinie i Białymstoku. W tym pierwszym mieście władzę utrzyma Krzysztof Żuk, którego poparło nieco ponad 60 procent wyborców, w związku z czym druga tura nie będzie potrzebna. Władzę utrzymają też dotychczasowi prezydenci Rzeszowa i Torunia.

W pierwszym z tych miast przeliczono prawie 99 procent głosów, a Tadeusz Ferenc otrzymał 66,31 procent poparcia. PKW ogłosiła go zwycięzcą, podobnie jak Michała Zaleskiego w Toruniu. Ten ostatni otrzymał ponad 70 procent przy 91 procent przeliczonych protokołów.

Według sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu, PiS zdobył 31,5 procent poparcia w głosowaniu do sejmików wojewódzkich. Drugie miejsce przypadło PO, która zanotowała wynik na poziomie 27,3 procent. Trzecie jest PSL z wynikiem 17 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD nie wyklucza koalicji z PiS Sojusz chce w regionach współpracować ze wszystkimi, nawet z partią Jarosława Kaczyńskiego.
Schetyna mówi o utrzymaniu władzy Na razie wszystko wskazuje na to, że uda się nam utrzymać dotychczasowe koalicje.
Grupiński do PiS: Nie cieszcie się z sukcesu Szef klubu PO zapowiada powtórkę z koalicji rządowej na poziomie województw.
Oto najwięksi wygrani i najwięksi przegrani wyborów Wiadomo kto wygrał, a kto przepadł w wyborach do sejmików wojewódzkich.
Tagi: wybory samorządowe 2014, stefan jaworski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz