Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Uproszczą PIT dla zwykłych pracowników. Ustawa ma zostać podzielona

24
Podziel się:

Dzięki temu przepisy będą bardziej przejrzyste.

Obecne przepisy o PIT są bardziej skomplikowane niż usatwa vatowska.
Obecne przepisy o PIT są bardziej skomplikowane niż usatwa vatowska. (Beata Zawrzel/REPORTER)

Dobra wiadomość dla szeregowych podatników. Ustawa o podatku PIT jeszcze w tym roku ma zostać uproszczona. Wydzielone z niej mają zostać podatki osobiste, zyski kapitałowe i działalność gospodarcza. Dzięki temu przepisy będą bardziej przejrzyste.

Zrozumiałe przepisy dla przeciętnego podatnika – tego oczekuje po zapowiadanych na 2018 rok zmianach w ustawie o PIT Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych MF. W rozmowie z "Pulsem Biznesu" zaznaczył, że obecna ustawa o Podatku dochodowym od osób fizycznych jest bardziej skomplikowana niż vatowska.

Dlatego też dokument ma zostać przebudowany. Dziś w jego zapisach znajdują się przepisy zarówno regulujące opodatkowanie dochodów wynikających ze stosunku pracy i umów zleceń, jak również dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, leasingów, reguł amortyzacji, emerytury i renty czy zyski kapitałowe.

Zobacz także: Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać:

Po zmianach, jak tłumaczy "Puls Biznesu", postawną zostaną trzy koszyki o podatkach osobistych, działalności gospodarczej i zyskach kapitałowych.

Zgodnie z planem fiskusa pozwoli to na uproszczenia dla Kowalskiego. - Chcemy napisać prostą ustawę dla pracownika uzyskującego dochody ze stosunku pracy bądź umowy-zlecenia – mówi dziennikowi Maciej Żukowski.

Czy za segregowaniem i uporządkowaniem pójdą zmiany w samych przepisach? To wciąż nie zostało przesądzone. Jednak, jak sugeruje "Puls Biznesu", w przypadku osób fizycznych raczej niewiele.

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
jan
6 lat temu
i tak krok po kroku dojdziemy do tego, że za PO było najprościej i nsjlepiej
Zyx
6 lat temu
Pis okrada Polaków!
Smyk
6 lat temu
Jakoś Polacy sami rozliczają się za granicą kraju a w Polsce -Polacy mają z tym problem -bo ciągle jakies zakamarki -wszystko tajne jak za PRL.
Michal
6 lat temu
Moja 8 letnia siostrzenica wypełnia poprawie PIT bez żadnej pomocy bo jest tak prosty a ci chcą jeszcze to uprościć dla ludzi którym nie chce się czytać informacji na formularzu.
pi
6 lat temu
o rany normalny pracownik przepisuje dane z pit-11,zgodnie z informacja na formularzu i koniec...gdzie haczyk
...
Następna strona