Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Uproszczą PIT dla zwykłych pracowników. Ustawa ma zostać podzielona

Uproszczą PIT dla zwykłych pracowników. Ustawa ma zostać podzielona

Obecne przepisy o PIT są bardziej skomplikowane niż usatwa vatowska. Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
Obecne przepisy o PIT są bardziej skomplikowane niż usatwa vatowska.

Dobra wiadomość dla szeregowych podatników. Ustawa o podatku PIT jeszcze w tym roku ma zostać uproszczona. Wydzielone z niej mają zostać podatki osobiste, zyski kapitałowe i działalność gospodarcza. Dzięki temu przepisy będą bardziej przejrzyste.

Zrozumiałe przepisy dla przeciętnego podatnika – tego oczekuje po zapowiadanych na 2018 rok zmianach w ustawie o PIT Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych MF. W rozmowie z "Pulsem Biznesu" zaznaczył, że obecna ustawa o Podatku dochodowym od osób fizycznych jest bardziej skomplikowana niż vatowska.

Dlatego też dokument ma zostać przebudowany. Dziś w jego zapisach znajdują się przepisy zarówno regulujące opodatkowanie dochodów wynikających ze stosunku pracy i umów zleceń, jak również dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, leasingów, reguł amortyzacji, emerytury i renty czy zyski kapitałowe.Rozliczasz PIT? Zobacz, z jakich ulg możesz skorzystać:

 

 

Po zmianach, jak tłumaczy "Puls Biznesu", postawną zostaną trzy koszyki o podatkach osobistych, działalności gospodarczej i zyskach kapitałowych.

Zgodnie z planem fiskusa pozwoli to na uproszczenia dla Kowalskiego. - Chcemy napisać prostą ustawę dla pracownika uzyskującego dochody ze stosunku pracy bądź umowy-zlecenia – mówi dziennikowi Maciej Żukowski.

Czy za segregowaniem i uporządkowaniem pójdą zmiany w samych przepisach? To wciąż nie zostało przesądzone. Jednak, jak sugeruje "Puls Biznesu", w przypadku osób fizycznych raczej niewiele.
Czytaj także
Polecane galerie
jan
2018-01-06 09:29
i tak krok po kroku dojdziemy do tego, że za PO było najprościej i nsjlepiej
Zyx
2018-01-06 02:33
Pis okrada Polaków!
Smyk
2018-01-05 13:30
Jakoś Polacy sami rozliczają się za granicą kraju a w Polsce -Polacy mają z tym problem -bo ciągle jakies zakamarki -wszystko tajne jak za PRL.
Pokaż wszystkie komentarze (24)