Notowania

gospodarka
24.02.2017 10:19

PKN Orlen bierze się za inwestycje. Za 200 mln zł wybuduje podziemne magazyny

Kolejną inwestycją jest budowa ok. 45 km nowych rurociągów oraz modernizacja ok. 56 km już istniejących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Polski Koncern Naftowy Orlen, poprzez swoją spółkę zależną Solino, zainwestuje łącznie ponad 200 mln zł w podziemne magazyny ropy i paliw - poinformował Orlen w piątkowym komunikacie.

Jak podał PKN strategia Solino obejmuje kilkanaście zadań inwestycyjnych, których wykonanie podniesie zdolności operacyjne podziemnych magazynów węglowodorów, a tym samym zagwarantuje spełnienie wymogów nowej ustawy o zapasach obowiązkowych, której zapisy wejdą w życie z początkiem roku 2018.

"Najważniejszym zadaniem realizowanym przez Solino w ramach strategii w 2017 roku jest budowa pompowni wody przemysłowej na rzece Noteć. Inwestycja pozwoli spółce na zwiększenie zdolności przesyłowej wody, kierowanej do Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw "Góra". (...) Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec listopada 2017 r." - napisano w komunikacie.

Kolejną inwestycją jest budowa ok. 45 km nowych rurociągów oraz modernizacja ok. 56 km już istniejących. Głównym celem nowych instalacji będzie umożliwienie przesyłu solanki z Kopalni Soli "Mogilno" do Kopalni Soli i Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw w Górze. Modernizacja istniejących instalacji, w tym rurociągu wodnego, pozwoli na osiągnięcie 50 proc. wzrostu produkcji solanki w Kopalni Soli "Mogilno".

"Planowany czas na opracowanie projektów oraz uzyskanie pozwoleń na budowę to 24 miesiące" - dodano w komunikacie.

Spółka w najbliższym czasie planuje ponadto uruchomienie kolejnych otworów eksploatacyjnych w obydwu należących do niej kopalniach. Chodzi o odwiercenie dwóch otworów eksploatacyjnych w Kopalni Soli i Podziemnym Magazynie Ropy i Paliw w Górze oraz jednego otworu w Kopalni Soli "Mogilno". Odwiercenie otworów w Górze planowane jest do końca 2018 roku, natomiast zakończenie prac wiertniczych w Kopalni Soli Mogilno planowane jest do końca 2017 r.

Tagi: gospodarka, paliwa, gospodarka, pap, pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-02-2017

Wtrysk.Orlen niech lepiej poprawi jakość swoich paliw a nie snuje jakieś bezsensowne plany . Jak paliwa będą spełniać normy EU to potem mogą budować … Czytaj całość

24-02-2017

KikiTeraz już wiem czemu tak drogo na orlenie. Ktoś to musi zasponsorować.

24-02-2017

jaSpółki państwowe, zarządzane przez „swoich” ludzi dają możliwości na marnotrawstwo pieniędzy, bo skoro państwowe, tzn. niczyje. Pod hasłami ratowania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)