Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen ma nowego prezesa. Jacek Krawiec odwołany, stery przejmuje Wojciech Jasiński

0
Podziel się

O tym, że Krawiec będzie musiał się pożegnać ze stanowiskiem mówiło się odkąd PiS wygrał wybory.

PKN Orlen ma nowego prezesa. Jacek Krawiec odwołany, stery przejmuje Wojciech Jasiński
(Orlen)
bEpSywuZ

Jacek Krawiec (na zdjęciu) w środę został odwołany przez radę nadzorczą z funkcji prezesa największej polskiej spółki. O tym, że Krawiec będzie musiał się pożegnać ze stanowiskiem mówiło się odkąd PiS wygrał wybory - jest silnie kojarzony z Platformą Obywatelską. Był jednym z menedżerów nagranych na taśmach z warszawskich restauracji.

- Szanując wolę największego akcjonariusza - Skarbu Państwa - oddałem się do dyspozycji Rady Nadzorczej, która w dniu 16 grudnia odwołała mnie z funkcji Prezesa Zarządu PKN ORLEN - napisał odchodzący prezes w oświadczeniu. Jednocześnie pochwalił się dotychczasowymi osiągnięciami.

Odchodzący prezes Orlenu zajmował to stanowisko ponad siedem lat. W tym czasie PKN stał się największą polską spółką o rocznych obrotach przekraczających 100 mld zł. Po trzech pierwszych kwartałach tego roku jest to też najbardziej zyskowna firma notowana w giełdowym indeksie WIG20. "Na czysto" zarobiła 3,3 mld zł.

bEpSywvb

- Gdy ponad siedem lat temu zaczynałem pracę w największej polskiej firmie, była ona słabo uporządkowana po wcześniejszych akwizycjach, obarczona swoją historią, a częste zmiany na stanowiskach zarządczych i menedżerskich sprawiały, że Koncern bardziej dryfował niż był realnie kierowany w świadomie wybranym kierunku. Wspólnie z pracownikami udało się to zmienić - napisał Krawiec.

Jacek Krawiec zwrócił również uwagę, że w momencie obejmowania stanowiska jedna z największych polskich spółek była zadłużona na ponad 14 mld zł. W tym momencie długi zostały zredukowane do poziomu około 5,5 mld zł. - Od września 2008 roku kiedy objąłem stanowisko prezesa zarządu do dzisiaj, cena akcji PKN ORLEN wzrosła ponad dwukrotnie, a w konsekwencji giełdowa wycena Orlenu wzrosła o prawie 15 mld zł - chwali się odchodzący prezes.

Zobacz, jak kurs PKN Orlen zmienił się od 17 września 2008 roku, kiedy Jacek Krawiec trafił na stanowisko prezesa zarządu

Nowy prezes wprost z Sejmu

O kolejne sukcesy dla Orlenu powalczy już nowy prezes. Rada nadzorcza na nowego prezesa powołała Wojciecha Jasińskiego. Jego nominacja nie jest zaskoczeniem. - Wojciech Jasiński ma poglądy bardzo państwowe i jeśli dobierze sobie znakomitą ekipę, to może być bardzo dobrym prezesem - mówił w radiowej Trójce przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

bEpSywvh

Jasiński ma bogate doświadczenie polityczne - poseł pięciu kadencji Sejmu, minister skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosław Kaczyńskiego. Po dojściu do władzy Platforma Obywatelska planowała postawić go przed Trybunałem Stanu za "ogromne zaniedbania i nieprawidłowości" przy restrukturyzacji polskich stoczni, ale wycofała wniosek, ponieważ nie mogła ustalić ile skarb państwa miał stracić przez zarzucane Jasińskiemu zaniechania.

Jasiński już wcześniej przygotował się do zmiany - ponieważ nie może łączyć stanowiska prezesa z funkcją poselską, we wtorek (15 grudnia br.) złożył mandat posła, przestał także kierować sejmową komisją finansów publicznych. Nowym szefem komisji został poseł PiS Andrzej Jaworski.

Krawiec jest kolejnym szefem spółki z udziałem skarbu państwa, który w ciągu dwóch tygodni odchodzi ze stanowiska. Zaczęło się pod koniec listopada, kiedy zrezygnował prezes PKP Jakub Karnowski. Później odwołani zostali prezesi koncernów energetycznych - Energi, Enei i Tauronu. Ze stanowiskiem pożegnali się również prezes PGNiG Mariusz Zawisza i prezes PKP Cargo Adam Purwin. Sam zrezygnował prezes PZU Andrzej Klesyk.

bEpSywvC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)