Notowania

pkn
19.10.2017 08:24

Seria rekordów Orlenu w trzecim kwartale. A rynek i tak rozczarowany

To już szósty kwartał, gdy PKN Orlen osiąga zysk powyżej 1,5 mld zł. Wcześniej taki wyczyn zdarzał się w historii spółki tylko dwukrotnie. Do tego w trzecim kwartale roku spółka nigdy wcześniej nie zarabiała tak dużo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Orlen)
Trzeci kwartał b.r. dla Orlenu to seria rekordów, m.in. na stacjach koncernu

To już szósty kwartał, gdy PKN Orlen osiąga zysk powyżej 1,5 mld zł. Wcześniej taki wyczyn zdarzał się w historii spółki tylko dwukrotnie. Do tego w trzecim kwartale roku spółka nigdy wcześniej nie zarabiała aż tak wysokich kwot jak obecnie.

PKN Orlen miał 1 603 mln zł skonsolidowanego zysku w trzecim kwartale wobec 1 527 mln zł zysku rok wcześniej. Gdyby nie nieco słabsze wyniki czeskiej spółki zależnej Unipetrol, można by się pewnie pokusić o rekord wszech czasów. A tak jest tylko historycznie najlepszy wynik trzecich kwartałów.

- To kolejny rekord w wynikach koncernu, osiągnięty przy utrzymującym się znaczącym wzroście konsumpcji paliw na krajowym rynku - powiedział prezes Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie. - Oznacza to bowiem, że nie tylko samo wprowadzenie regulacji zmierzających do ograniczenia szarej strefy miało pozytywny wpływ na branżę obrotu paliwami, ale także ich skuteczna egzekucja przynosi dalsze, wymierne efekty.

Polscy naukowcy chcą odzyskać paliwo z plastiku

Choć jest świetnie, to nie aż tak, jak oczekiwali tego analitycy. Ci zachęceni wynikami z poprzednich pięciu kwartałów sądzili, że tempo wzrostu będzie jeszcze wyższe. Ankietowani przez PAP prognozowali zysk netto prawie 2 mld zł. Rzeczywistość okazała się w nieco mniej kolorowa.

Z powodu właśnie tego rozczarowania, notowania Orlenu spadły w czwartek. I to o aż 4,2 proc., oddalając się od szczytowego poziomu 134,30 zł, osiągniętego zaledwie dziewięć dni temu.

Notowania akcji PKN Orlen w ostatnim tygodniu

Zysk operacyjny EBITDA całej grupy kapitałowej PKN Orlen wyniósł w trzecim kwartale 2,9 mld zł i był o 27,2 proc. wyższy niż rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,7 mld zł wobec 21,1 mld zł rok temu (+17 proc.).

Analitycy spodziewali się EBITDA o 9,3 proc. wyższego, a sprzedaży o 2,5 proc. większej.

Dobrze w Polsce i na Litwie, gorzej w Czechach

Bardzo dobre wyniki koncern osiągnął w Polsce. 1,6 mld zł kwartalnego wyniku operacyjnego EBITDA LIFO to historyczny rekord. Bardzo dobre wyniki miał też litewski oddział Orlen Lietuva - 338 mln zł EBITDA to drugi najlepszy wynik w historii tej spółki.

W tym przypadku cały czas nie została jednak "załatana" dziura po 4,2 mld zł straty w drugim kwartale 2014 r. Brakuje jeszcze 1,4 mld zł, czyli przy utrzymaniu obecnych wyników trzeba jeszcze na to trzech kwartałów.

Jeśli już mowa o rekordach, to najlepszy wynik w historii osiągnął segment detaliczny, sprzedając 2336 tys. ton ropy, czyli 10 proc. więcej rok do roku. To zresztą już drugi z rzędu kwartał z biciem rekordu, co dowodzi tezę prezesa Jasińskiego, że w Polsce podziałało ograniczenie "szarej strefy".

Zysk operacyjny EBITDA segmentu detalicznego wyniósł 610 mln zł i prawie dorównał zyskowi sprzed roku - zresztą rekordowi w historii spółki.

Orlen zwiększył liczbę stacji w Czechach o 41 (do 394), dzięki czemu jego udział w tamtejszym rynku wzrósł do prawie 20 proc. Dzięki temu sprzedaż koncernu skoczyła tam o 24 proc. wolumenowo. W Polsce sprzedaż na stacjach Orlenu rosła o 6 proc., na Litwie o 13 proc, a w Niemczech o 2 proc.

106 proc. wykorzystania mocy produkcyjnych

To jednak nie sprzedaż detaliczna daje największe zyski grupie Orlen, ale przerób ropy. Firma zarobiła na tym w trzecim kwartale nieznacznie mniej niż w drugim - 2,5 mld zł (EBITDA). Historyczny rekord to jednak tylko nieco więcej - 2,6 mld zł - więc tu też sytuacja jest bardzo dobra.

Przerób ropy przez koncern doszedł do poziomu prawie 9 mln ton w trzecim kwartale i był wyższy o aż 19 proc. rok do roku. Poprzedni najlepszy historyczne rezultat to było 8,3 mln ton, więc wynik jest co najmniej godzien odnotowania.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych rafinerii Orlenu w Polsce wynosiło 100 proc., a na Litwie przekroczyło nawet tę wydawałoby się nieprzekraczalną granicę (106 proc.). W Czechach to poziom 97 proc., podczas gdy rok temu było zaledwie 48 proc. Spółka taki przyrost tłumaczy uruchomieniem instalacji Steam Cracker w czwartym kwartale ub.r.

Wysokie poziomy efektywności - ponad 80 proc. mają w tych trzech krajach też instalacje petrochemiczne.

Rekordowe wydobycie ropy

Orlen sprzedał 1441 tys. ton ropy i gazu z własnego wydobycia, co w historii spółki jest najlepszym wynikiem. To wszystko głównie dzięki wzrostowi produkcji kanadyjskich złóż koncernu, gdzie średnio pozyskiwano 15,7 tys. baryłek dziennie.

Kanadyjskie odwierty przyniosły zysk EBITDA 53 mln zł w trzecim kwartale, a od początku roku już 199 mln zł. Jednocześnie PKN Orlen zainwestował tam w tym roku ponad pół miliarda złotych.

Gorzej radzą sobie odwierty w Polsce, które na razie nie dają profitów. Średnie wydobycie to tysiąc baryłek dziennie, a inwestycje w trzecim kwartale wyniosły 45 mln zł.

Tagi: pkn, pkn orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

tylko Orlentrzeba mieć niezwykle tęgi łeb, żeby taki sukces osiągnąc, a jak na rynku pozostanie tylko Orlen to zysk bedzie jeszcze wiekszy ...

20-10-2017

fundamentCiekawe! Orlen "nie zadowolił ANALityków"! A właściwie to STRASZNE! Ale też ciekawe, czy któryś z tych uczonych ANALityków strzelił sobie z … Czytaj całość

19-10-2017

JupiJakoś specjalnie nie zaskakuje fakt o rekordowym rysku, skoro ceny paliw są równie rekordowe... Obecnie cena gazu 2.20/l jest podobna do ceny z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)