Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen wprowadza kodeks postępowania dla dostawców

0
Podziel się:

PKN Orlen wprowadza kodeks postępowania dla dostawców, który wyznacza obowiązkowe kryteria w kwalifikacji kontrahentów spółki. Dokument opisuje standardy społeczne, środowiskowe, a także etyczne i związane z normami ładu korporacyjnego.

PKN Orlen wprowadza kodeks postępowania dla dostawców
(materiały prasowe Orlen)

Jak poinformował we wtorek płocki koncern, celem ,,Kodeksu postępowania dla Dostawców PKN Orlen" jest także promowanie dobrych praktyk rynkowych w zakresie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.

PKN Orlen zwrócił uwagę, iż każdego roku spółka ta, największy podmiot branży paliwowej w Polsce, przeprowadza ok. 21 tys. transakcji przy ponad 5 tys. postępowań zakupowych w prawie 370 kategoriach niezbędnych m.in. dla funkcjonowania produkcji, dystrybucji oraz procesów inwestycyjnych i rozwojowych z wyłączeniem dostaw surowców, jak ropa i gaz.

,,Stworzony przez PKN Orlen kodeks jest kluczowym dokumentem zawierającym fundamentalne zasady budowania relacji i współpracy z interesariuszami. Został także ustanowiony jako integralny element kwalifikacji kontrahentów w procesie zakupu produktów i usług" - podkreśliła spółka. Według płockiego koncernu, ,,prezentuje zasady dotyczące współpracy z dostawcami oparte na normach etycznych, przepisach prawa i najwyższych standardach biznesowych przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego".

PKN Orlen przypomniał, że jako jedyna polska spółka został wyróżniony już trzykrotnie prestiżowym tytułem The World's Most Ethical Company - najbardziej etycznej firmy na świecie, przyznawanym przez międzynarodowy niezależny zespół ekspertów Ethisphere Institute z USA. To niezależny ośrodek badawczy, który promuje dobre praktyki i etykę w biznesie, a także zarządzanie z poszanowaniem najwyższych standardów w relacjach z pracownikami, partnerami biznesowymi i inwestorami.

Jak zaznaczył płocki koncern, jako podmiot posiadający tytuł The World's Most Ethical Company, spółka ta ,,zamierza szerzyć ideę odpowiedzialności społecznej również wśród swoich dostawców i chce współpracować z kontrahentami, którzy przestrzegają praw człowieka i działają zgodnie z regulacjami prawnymi, zapewniają bezpieczne i godne warunki pracy oraz stosują nie tylko najwyższe standardy etyczne w prowadzonej działalności, ale także dbają o środowisko naturalne".

W 2014 r. PKN Orlen był pierwszą firmą z Europy Środkowo-Wschodniej, która wyróżniona została tytułem The World's Most Ethical Company. Wyróżnienie to otrzymały wtedy m.in.: General Electric Company (USA), Encana (Kanada), TATA Power Company (Indie) i SwissRe (Szwajcaria). W tegorocznej edycji wśród 131. wyróżnionych podmiotów z 21. krajów są m.in.: National Bank Australia oraz Levi Strauss, Microsoft, PepsiCo oraz Xerox (USA) - płocki koncern jest tam jedyną firmą z z Europy Środkowo-Wschodniej.

PKN Orlen jest największym podmiotem paliwowym w Polsce i jednym z największych w branży rafineryjno-petrochemicznych w Europie. Posiada spółki zależne na Litwie, w Niemczech, Czechach i w Kanadzie. Zysk netto grupy kapitałowej płockiego koncernu za 2015 r. osiągnął 3 mld 233 mln zł, natomiast zysk jednostkowy netto płockiego koncernu wyniósł w tym czasie 1 mld 48 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)