Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

PKP chce kupić wagony z szafkami na broń. Producenci zaskoczeni

76
Podziel się:

PKP Intercity do producentów wagonów wysłało zapytanie ofertowe jakiego jeszcze nie było. Przewoźnik chce kupić pociągi specjalnego przeznaczenia. Wszystko wskazuje na to, że mają być wykorzystywane do transportu wojska. Po co PKP Intercity taki sprzęt?

PKP chce kupić wagony z szafkami na broń. Producenci zaskoczeni
(Bartosz Krupa/Eastnews)
bELheDtx

Jak w przypadku każdego przetargu na sprzęt, PKP i tym razem zwróciło się do producentów z prośbą o sprawdzenie, czy będą w stanie sprostać zamówieniu. Jak informuje "Rynek Kolejowy" chodzi o 8 wagonów pasażerskich "dotychczas nie eksploatowanych”. Wszystko w dwóch wagonach ma być standardowe poza drobnym dodatkowym wyposażeniem.

Jednak kolejne 6 ma nie mieć przedziałów, ale ogólnie dostępną kuchnię. Wagony te mają mieć możliwość przewiezienia 72 ludzi na miejscach siedzących. Oprócz tego powinny być wyposażone w dwie toalety, klimatyzację, szafki na broń i niezależne zasilanie do lodówek, oświetlenia, ogrzewania.

Zobacz także: Polska spółka dostarcza pociągi dla metra w Bułgarii
bELheDtz

To jeszcze nie koniec, bo w zapytaniu ofertowym pojawia się również system audiowizualny z monitorami LCD, nagłośnieniem, czytnikami kart i portami USB. To z kolei może mieć związek z wymienionym w zamówieniu "przedziałem dowódcy" i "przedziałem narad z aneksem kuchennym".

Przewoźnik czeka teraz na wycenę tego zamówienia. Producentom dał kilkanaście dni, a ci w rozmowie z "Rynkiem Kolejowy" nie kryją swojego zaskoczenia. Przedstawiciel jednej z polskich firm z tej branży powiedział nawet, że nie wie o żadnych wagonach tego typu, które byłyby wykorzystywane w europejskich kolejach.

Jednak jak zauważa "tego typu tabor specjalnego przeznaczenia może być zamawiany w sposób niejawny". W całej sprawie zdecydowanie jest więcej pytań niż odpowiedzi, a samo PKP Intercity na razie nie komentuje tego zapytania ofertowego.

bELheDua
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(76)
model
4 lata temu
Zamiast Carakalami będą podróżować pociągami. "Dobra zmiana".
staryzboj
4 lata temu
pociągi pod specjalnym nadzorem - do przewożenia ORMO Macierewicza - samochody zrobiły się dla niego niebezpieczne
bvefgetgh
4 lata temu
a technologia stealth gdzie? to nie jest rok 44
bELheDub
asd
4 lata temu
No jak to po co. W razie wybuchu wojny ministoriwe i rząd będą tym uciekać na Zaleszczyki. Podczas wojny tym razem będą uciekać gdzieś na Bałkany, w strone Węgier
bolko
4 lata temu
Taki pociąg łatwo ukryć w lesie, przecież torów nie widać z samolotu ;)
...
Następna strona