Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP PLK szykuje się do zimy na kolei

0
Podziel się:

Na głównych kierunkach kolejowych w Polsce sieć trakcyjna zostanie
posmarowana środkiem przeciwoblodzeniowym.

PKP PLK szykuje się do zimy na kolei
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bETCsvLp

Na głównych kierunkach kolejowych w Polsce sieć trakcyjna zostanie posmarowana środkiem przeciwoblodzeniowym - poinformowała spółka PKP PLK. Ma to poprawić bezpieczeństwo i punktualność połączeń.

Niskie temperatury to jeden z większych problemów z jakimi musi się mierzyć kolej zimą. Największe problemy są, gdy temperatury oscylują w okolicach zera. Topnienie śniegu i zamrażanie wody na trakcjach kolejowych powoduje, że osadza się na nich szron - przy większych mrozach sytuacja się stabilizuje i zagrożenie maleje.

Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP PLK powiedział, że w tym roku w ramach _ akcji zima _ trakcje nad liniami kolejowymi zostaną posmarowane środkiem przeciwoblodzeniowym na skalę znacznie większą niż dotychczas.

bETCsvLr

- _ W ramach +akcji zima+ planujemy znacząco zwiększyć obszar, na którym będzie smarowana sieć trakcyjna. Szron na trakcji kolejowej może rodzić różnego rodzaju utrudnienia. Na pewno pociągi muszą jeździć wolniej _ - powiedział Dutkiewicz.

Zapewnił, że smarowanie trakcji będzie tylko jedną z metod zapewnienia bezpieczeństwa i punktualności pociągom. Szczegóły dotyczące arsenału środków jakie zostaną zastosowane przez PKP PLK w ramach _ akcji zima _ są jeszcze uzgadniane.

Smar przeciwoblodzeniowy zastosowano na próbę w zeszłym roku na kilkusetmetrowym odcinku trakcji. Próba potwierdziła skuteczność tej metody, dlatego teraz kolej zwiększy obszar jej zastosowania. Dutkiewicz nie sprecyzował na jakiej długości połączeń kolejowych zostanie zastosowana, ale według nieoficjalnych informacji PAP przesmarowane ma zostać ponad 2000 km trakcji.

Smarowanie będzie prowadzone w cyklach. Pierwszy cykl ruszy już w listopadzie tak, by tory były posmarowane na okres grudnia - później zostaną posmarowane ponownie. Dutkiewicz przyznaje, że zabieg ten zostanie przeprowadzony na kluczowych polskich połączeniach. _ Będą to najważniejsze połączenia, na których panuje największy ruch kolejowy _ - stwierdził Dutkiewicz.

bETCsvLx

Do najważniejszych połączeń należą te, na których 14 grudnia pojedzie najszybszy w Polsce pociąg - zakupiony we Włoszech Pendolino. Od grudnia ma jeździć 13 takich pociągów, a pięć będzie w rezerwie. Pendolino ma kursować pomiędzy największymi polskimi miastami. Czas przejazdu między stolicą a Gdańskiem ma wynosić 2 godziny 58 minut, Wrocławiem - 3 godz. 42 minut, Krakowem - 2 godz. 28 minut, a Katowicami - 2 godz. 34 minuty.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP wyprzedaje zabytkowy tabor Blisko 163 spośród 170 sztuk zabytkowego taboru wystawionego w marcu 2014 na sprzedaż znalazło nowych nabywców. W pierwszej kolejności PKP S.A. starała się zbyć maszyny na rzecz muzeów, stowarzyszeń miłośników kolei oraz jednostek samorządów terytorialnych. Dopiero potem niesprzedany tabor został przeznaczony do zbycia w postępowaniu bez ograniczeń. Większość sprzedawanych maszyn jest objęta ochroną konserwatorską, dlatego ...
Lepszy dojazd pociągiem do aglomeracji? W ramach wartego około 30 milionów złotych zadania położono także 11 kilometrów nowych torów, po których pociągi mogą jechać do 100 km/h.
Kolej uczy się na błędach. Co się zmieni? Prezes PKP PLK przekonuje, że spółka jest lepiej przygotowana na wykorzystanie nowych funduszy UE.
Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Utrudnienia w... Od jutra zacznie obowiązywać druga z sześciu tegorocznych zmian rozkładu jazdy pociągów. Niedogodności potrwają do połowy czerwca.
bETCsvLS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)